Výlet do Košíc a nezabudnuteľný koncert v Collosseu

Košice, očarujúce mesto. Atmosféra tohto miesta bola počas nášho výletu ešte umocnená príchodom jari. Na majestátne historické budovy dopadali lúče slnka, ľudia sa prechádzali po námestí, kde tu vyhrávali pouličný muzikanti. Prešli sme sa Hlavnou ulicou, ochutnali čaro miestnych pohostinstiev a nezabudli sme si vybehnúť 165 schodov na vrchol severnej veže Dómu sv. Alžbety, kde sa nám naskytol malebný výhľad na prebúdzajúce sa mesto.

Samozrejme sme si nenechali ujsť príležitosť ochutnať skvelý miestny pivovar s podnikom Golem. A spoznali sme sa s Jančim, ktorý je jedným z ľudí, ktorí stoja za miestnym komunitno-kultúrnym centrom, s názvom Klub. Skupina umelcov a aktivistov tu premenila veľký trojposchodový dom, bývalý squatt, na úžasné miesto, kde sa združuje rozsiahla miesta komunita. Organizujú akcie, vernisáže, koncerty, premietania. Triedia a rozdávajú oblečenie pre ľudí, ktorí to potrebujú. Toto miesto a ľudia si určite zaslúžia pozornosť a obdiv a my zo Sick Minded sa tešíme na spoločnú spoluprácu, ktorá nás čaká na jeseň v rámci našej spoločnej vernisáže s fotografom Marekom Sujom. Včas sa samozrejme od nás dozvieš viacej o Klube, Marekovi aj tejto očakávanej akcii.


Večer sme zavítali do Collossea. Legendárny priestor hostil dve hudobné zoskupenia. Madder Mortem a Soen sa v rámci ich spoločného turné zastavili obšťastniť slovenských fanúšikov. Madder Mortem je metalová zostava pôvodom z Nórska. Metalovým nadšencom nezostali naozaj nič dlžný. Približne hodinové vystúpenie bolo nabité živelnou energiou. Speváčka Agnete pôsobila príjemne a úprimne sa tešila zo silnej spätnej väzby od publika. Medzi skladbami sa smiala, vtipkovala a žiarila úsmevom. Kapela odohrala profesionálne, silné vystúpenie zo zvukom ako z CDčka. Koncert zavŕšili skladbou Underdogs z ich aktuálne posledného albumu Red in Tooth and Clawn, počas ktorej nám naskakovali na tele zimomriavky z nórskej mrazivej víchrice, ktorú zo sebou priniesli.

Ako druhý sa predstavili Soen. Švédsko-americká zostava naplnila klub. Prvý track bol sprevádzaný nešťastným zvukom, avšak ďalej to už bol úžasný zážitok. Skvelé gitarové časti, samostatná basa, ktorá sa píše svoj vlastný príbeh a výrazné bicie. To bol základ, na ktorom mohol Joel Ekelöf pevne postaviť svoj výnimočný a nezameniteľný vokálny prejav. Ten sa niesol celým priestorom a zostal navždy zapísaný v stenách klubu Collosseum.


Madder Mortem a Soen nemohli urobiť lepšie, keď spojili svoje sily a rozhodli sa urobiť spoločné turné. Obe kapely vydali aktuálne nové albumy, a pri každej z nich sa jedná hudobne i koncepčne o silné dosky. Predstavili sa nám vo vrcholnej forme a odovzdali nám kus seba samých. My sme odchádzali s úsmevom na tvári, pretože to bol deň, ktorý stál za to prežiť.

Zisti si o kapelách Madder MortemSoen viac na http://www.maddermortem.com/ a http://soenmusic.com/

A určite nezabudni pri návšteve Košíc navštíviť tieto miesta: http://www.collosseum.sk/ a https://www.facebook.com/klubkosice/

Ivo