Korn to vymietli v Bratislave

Naša partia si to namierila na miesto, ktoré si zhodou okolností vybrala pre koncert legendárna nu-metalová skupina Korn. Partia z Kalifornie vystúpila na Slovensku po druhýkrát. Bratislavskú NTC Arénu naplnilo niekoľko tisíc metal-hláv.

Koncert Korn sa začal atmosferickým a vskutku pôsobivým úvodom. Počas ambientného zvuku bolo vidieť tieň bubeníka kapely, Raya Luziera, skrytého za obrovským plátnom s nápisom Korn. Úvodná scéna bola nasvietená chladným, modrým svetlom. Ray sa pripravoval na ďalšie zo svojich excelentných bubeníckych performance. Postupne začal gradovať celú scénu krátkymi energickými pasážami na bicích, ktoré neustále naberali na intenzite. A v tom nastúpil dobre známy gitarový ríf z tracku Right Now. Za pár sekúnd sa k nemu pripojila hutná basa, bicie, a na pódium vybehol naštartovaný front man Jonathan Davis aj zo svojim kompletným ansámblom. Opona sa spustila, obrovské plátno sa odkrylo celý stage a prišlo pravé metalové šialenstvo.

Kapela sa predstavila vo vynikajúcej forme, ich živé vystúpenia sa stále oplatí navštíviť. Korn do Bratislavy prišli v rámci turné k novému albumu The Serenity of Suffering. Svojich skalných, ktorých bolo v NTC požehnane, avšak určite potešili rozhodnutím, odohrať z nového albumu iba dve skladby. Koncert bol skôr prierezom doterajšej tvorby, a vzhľadom na to, že majú na konte 12 štúdiových albumov, bolo z čoho vyberať. My, skutočný hardcore priaznivci rannej tvorby Korn po album Issues, sme si prišli na svoje pri skladbách Blind, Good God, Got the Life, Dead, Somebody Someone… Pri týchto hitoch Jonathanovi pri speve mocne asistovala minimálne polovica NTC Arény. Zborne sa ozývali najznámejšie refrény a chalani z kapely mohli na vlastnej koži počuť, že tu majú silnú fanúšikovskú základňu. Samostatnou kapitolou bolo gajdové intro v podaní Jonathana v rámci kultovej skladby Shoots and Ladders. Dobre zabrali aj improvizácie kapely a občasné inštrumentálne vsuvky medzi jednotlivými trackmi boli príjemným spestrením.

Čo však nemôžem pochváliť je zvuk. Pri kapele takéhoto mena by som neočakával, že budem musieť ako fanúšik riešiť ozvučenie koncertu, avšak žiaľ miestami extrémne prebasovaný zvuk sa spojil s niekedy až ohlušujúcou hlasitosťou. Nie pri všetkých skladbách to tak bolo, a zdalo sa mi, že pri starších veciach to bolo únosnejšie. Alebo sa mi jednoducho v rámci prežitia a adaptácie uspôsobili na mieru hlasitosti moje uši.

V konečnom dôsledku sa jednalo o pôsobivé a energické vystúpenie kapely, ktorá stále pri zrode hudobného štýlu nu-metal. Na základe ich tvorby v rokoch 1994-99 sa formoval samostatný štýl, s desiatkami rôznych kapiel, ktorý má milióny fanúšikov. Chlapi z kapely nám opäť raz potvrdili, že ešte určite nepatria do starého železa a stále majú svojej ničivej energie na rozdávanie. Spravili sme si pekný výlet, navštívili priateľov a odchádzali sme z Bratislavy spokojný.

Pozri sa na Korn bližšie na http://www.korn.com/

Tu nájdeš pár ich fajných klipov https://www.youtube.com/user/kornchannel

Ivo