Zážitok do konca života? Depeche Mode live.

Kvapky dažďa sa odrážali vo svetle reflektorov a dotvárali tajomnú a silnú atmosféru. Ľudia stáli pred pódiom, ako by v Bratislave na Pasienkoch pristála kozmická loď a depešáci nás každým jedným tónom vťahovali hlbšie do svojho sveta. Na oboch stranách pódia sa nachádzali obrie obrazovky, na ktoré kameramani premietali koncert na živo. Približovali jednotlivé detaily, hudobné nástroje a tváre depešákov, a my sme sa takmer dotýkali jednotlivých členov kapely. Pódium malo prednastavené mólo. Nezabudnuteľný bol pre mňa najmä výstup Martina Gora, skladateľa a gitaristu legendárneho zoskupenia z anglického Basildonu. Počas skladby Home v tom najväčšom lejaku vybehol na mólo medzi fanúšikov a povzbudzoval ľudí. Niektorý kvôli pršaniu opustili koncert predčasne, čím sa naozaj o veľa pripravili. Lejak sa totižto po niekoľkých skladbách ustálil na príjemný jarný dážď (aspoň pre mňa). A ako sa vyjadril kamarát: „My skalní sme zostali.“

Ľudia tancovali pri najznámejších hitoch a bavili sa ako na letnej party pri skladbe Everything Counts alebo s úžasom sledovali emočne pôsobivé podanie skladieb In your Room či Walking in my shoes, kde mali depešáci pripravené vlastné príbehové videoklipy, ktoré skvelo vykresľovali myšlienku týchto piesní. Hlas frontmana Depeche Mode, Davida Gahana, sa niesol celým štadiónom a bolo to ako by nám podával svoju ruku. Kapela striedala najväčšie hity s vecami z nového albumu, setlist bol nápadito a živo postavený.  A skladba od Davida Bowieho Heroes? Tak to bola viac než pocta a vzdanie úcty tomuto človeku a veľkému umelcovi.

Skutočným gólom do brány bola posledná časť koncertu a  potom návrat kapely na pódium. Za sebou odzneli veci ako Stripped, Enjoy the silence, Never let me down again, Walking in my shoes, I feel you. Ako poslednú vec zahrali Personal Jesus.

Čo sa týka technického prevedenia koncertu, zvuk bol úplne fantastický. Svetlá, kamery, videoprojekcia,… Všetko malo viac než profesionálnu úroveň. Koncert bol pre nás skalných skutočným zážitkom.

Depeche nám odovzdali kus svojej neskutočnej energie a sily, ktorá z nich stále ide, aj keď sa už nejedná o najmladších pánov. Úprimnosť a nefalšovanosť toho, čo zažívali a ich nadšenie z koncertu, kde mali desaťtisíce svojich fanúšikov, boli nákazlivé. Zo štadiónu sme odchádzali obohatení, pre mňa to bolo omnoho viac, ako koncert.

Pozri sa na kapelu Depeche Mode bližšie na http://www.depechemode.com/, zaujímavosti a nové informácie nájdeš aj na slovenskej funpage https://www.depechemode.sk/

Ivo