Vernisáž – Zrodenie II.

@Sick Minded Cult

Netradičný formát fotografickej vernisáže, skvelé hudobné vystúpenie  a potemnelá atmosféra, ako inak. V takomto duchu sa niesla vernisáž Zrodenie II. zoskupenia Sick Minded prezentujúca projekt M.E.S.S.E počas piatkového večera v Banskobystrickom klube Záhrada-CNK.

Sme Sick Minded, sme združením umelcov prezentujúcich svoje názory, postoje, túžby, strachy a obavy prostredníctvom fotografií. Naše motto: “Look closer. See behind.” vyjadruje podstatu našej tvorby a to, že sa nestačí pozerať len očami. To čo vidíte na našich fotkách, ste Vy, tak sa nebojte a pristúpte bližšie.

Myšlienka, ktorá vznikala v našich hlavách takmer rok, no v našich dušiach sa rodila po celý život, dozrela do konečnej podoby a my sme ju už po druhýkrát predstavili verejnosti. M.E.S.S.E., nosný projekt našich vernisáží, je faktografiou ľudského zúfalstva. Depresia, pre niekoho možno temná, no pre nás presne taka aká v skutočnosti je.S príchodom večera  sme spustili projekciu (o 20:30). Krátkometrážny horor vtesnaný do 10 minútovej videoprojekcie je ďalším rozmerom, ktorým návštevníkom rozprávame príbeh o človeku na konci. Interpretáciu nechávame na každého zvlášť.

Večer bol nabitý kvalitným umením. Jednou zo zaujímavostí vernisáže bol prvý spoločný koncert dvoch zvukových umelcov DJ Good Mooda a Egosurfera. DJ Good Mood je známy ako spoluzakladateľ Zvolenskej oslavy tanečnej elektronickej hudby s názvom FUNKEN GRUVEN https://www.facebook.com/fnkngrvn/?fref=ts, ktorá má za sebou vydarených 70 pokračovaní.

Good Mood je tiež nadaný textár, či už v angličtine alebo  v slovenčine, jeho prejav je znateľný a originálny. Jeho „rapy“ a aj spevy ste mohli počuť neraz naživo i v rádiu, kedže nimi dotváral zvuk Banskobystrického zoskupenia Ear Drum Kru https://www.facebook.com/Ear-Drum-Kru-official-63633627942/?fref=ts. Album The Day After formácie EDK taktiež viedol k tomu, že sa Good Mood a Egosurfer stretli na jednom pódiu. Egosurfer  bol po viacročnej pauze op仝 povolaný do služieb tejto elektronickej legendy (predtým v EDK hosťoval gitaru) tentokrát za bicie.V rámci vernisáže Zrodenie II. bol Good Mood Egosurferom zlanárený k odohraniu jeho hudobného playlistu naživo. Vznikol „connect“. Good Mood zahral „Ableton Live“ osem svojich skladieb a Egosurfer ich vypĺňal akustickými nástrojmi a perkusiami v duchu elektroniky a živého loopingu. Live bolo plné improvizácie na dychové, strunové aj rytmické nástroje kedže Egosurfer si na pódium priniesol priečnu flautu, sopránový saxofón, akustickú gitaru a zaujímavý bicí nástroj WAVEDRUM od Korgu.

 

Vernisáž prišiel podporiť svojim vystúpením aj DJ GroundZero, multižánrový DJ dlhodobo obľubujúci tzv. UK Sound. Ako sa sám vyjadril,  najradšej hrá polámané beaty ale neopovrhne ani rovným beatom. V poslednom období načastejšie a najradšej hrá žánre ako Bass Music, Breaks, UK Garage. Ako DJ je tiež jedným zo zástupcov nezávislého labelu Grooveline Recordings. Začiatky jeho hudobného pôsobenia siahajú do prelomu rokov ’93/’94. Jeho sety nájdete na: https://soundcloud.com/zoltanz/ a tiež tu: https://www.mixcloud.com/zoltan-groundzero-zerola/.

Výsledkom spojenia Good Mood, Egosurfer, GroundZero + výborné svetlá, ešte lepšie nasvietené vystavené obrazy a projekcia bol jeden skvelý zážitok z hudby a priestoru. Ďakujeme Záhrade-CNK, jej ľuďom a hlavne poctivým zvukárom a osvetlovačom, Vitovi  a Andrejovi, ktorí sa na výstavu a koncert bravúrne pripravili. Naše poďakovanie tiež patrí, pomaly už dvornému kameramanovi, Maťovi Polcovi a nášmu fotografovi Lukášovi Kolárikovi.

Aj vďaka týmto ľuďom večeru panovala príjemná atmosféra umocnená magickosťou splnu mesiaca a jemným jesenným daždom. Počasie ako stvorené pre Sick Minded.

mirka & egosurfer


@Sick Minded Cult