Pot, prach, metál – Neurosis live

Keď vojdeš do klubu Arena vo Viedni, hneď ti je jasné, že si na správnom mieste. Určite sa nemusíš obávať, že by si tu musel prežiť koncert Rihanny. Komplex starých industriálnych budov s veľkým nádvorím, niekoľko barov, graffiti na stenách a nadupaný line-up interpretov a akcií. Mekka alternatívnej scény a subkultúry vo Viedni.

Priestor je otvorený. Výhodou je, že ak napríklad nechceš ísť na koncert konkrétnej kapely, môžeš si dať pivo v druhom bare, a ísť si posedieť vonku na nádvorie. Pred Neurosis vystúpili ešte dve skupiny. Tu si zvukár evidentne skúšal, koľko decibelov je schopný uniesť ľudský jedinec. Tak sme to preventívne, v rámci zachovania zdravia našich zvukovodov, prečkali na nádvorí.

A prišli Neurosis, legendy sludge-metal scény. Zvukár dovtedy našťastie objavil súdnosť a fader. My sme si tak mohli vychutnať, čo so sebou páni z USA priniesli. Čistú hutnosť, tornádo a energiu, ktoré sme dostali naservírované na približne jeden a pol hodinovom koncerte. Krátke prestávky boli vypĺňané ambientnými vstupmi, ktoré im slúžili asi iba na to, aby si z čela zotreli pot.

Dokonca aj kľudné pasáže boli zahrané surovo a nenásytne. Viedeň sa otriasala v základoch, a s ňou aj moja predstava o tom, čo dokáže kapela na koncerte zo seba dostať. Táto zostava nedbá na konvencie. Prišli, vymietli, odišli. Bez jediného zbytočného slova na úvod, alebo na záver. Bez akéhokoľvek prídavku. A to nemožno povedať, že si ľudia nežiadali.

Neurosis teraz oslávili 30. výročie pôsobenia na scéne. Určite nepatria vekovo k najmladším. Chuť a energia pustošiť a zároveň tvoriť, im však rozhodne nechýba.

Z interview pre decibelmagazin.com: „Čo Vás drží po kope 30 rokov?“

„Je to oddanosť človeče. Zničili sme mnoho a vzdali sa mnohého, aby sme tu mohli byť. Je v tom veľa obetovania, horlivosti a oddanosti. Môžeš to síce povedať ľahko, ale my sme skutočným stelesnením týchto hodnôt. …Je mnoho sračiek, ktoré rozbijú veľké kapely, avšak vždy sme sa vedeli s týmito vecami vysporiadať, pretože sme vedeli, že väčšia idea – hudba a naše priateľstvo, prežije akékoľvek krátkodobé nezhody.“

„Naše dedičstvo je pre nás dôležité. Nebojíme sa toho slova. Sme si vedomí nášho odkazu. Chceme, aby bol skutočný k našej vízii, verný našej myšlienke, pravdivý k umeniu. Nedovolíme, aby ho čokoľvek pošpinilo.“

Neurosis na hudobnej scéne už určite odkaz zanechali. Doteraz vydali 11 štúdiových albumov, 5 Eps a členovia sa angažujú aj v mnohých side projektoch, napr. Tribes of Neurot, Storm of Light, Battle of Mice,… Tento rok v septembri vydávajú ďalší štúdiový album.

Bol to excelentný koncert. Hrali, ako by tam boli sami. Nebolo to len tým, že nekomunikovali s publikom, alebo, že nesledovali, čo sa pred nimi deje v hľadisku. Boli na inom mieste, a napriek tomu boli tam. Prítomní. Ponorení do hudby. Vo svojom živle.

Zisti si o Neurosis viac na http://www.neurosis.com/

Ivo