Tomáš – Farhof

Tomáša sme boli pozrieť na mieste, kde necháva veľa svojho času aj energie. A je to aj vidno. Za existenciou tohto klubu je množstvo dobre odvedenej roboty. Farhof Art Club, priestor kde sme mali historicky prvú vernisáž Sick Minded, a kde sme zažili nemálo skvelých akcii. Tomáš sa podujal robiť modela novému tričku Sick Minded. A okrem toho sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí o klube, kde sa vždy niečo deje, a o mieste, kde vždy radi zavítame.

Ahoj. Povedz nám ako sa to celé začalo?  Kde vznikla prvotná myšlienka?

Klub začal svoje pôsobenie začiatkom novembra 2015. Prvotnou myšlienkou bola snaha o vytvorenie miesta, v ktorom by bolo možné hrávať nielen klubovú muziku z rôznych žánrov, poskytnúť priestor na výstavy pre mladé talenty, alebo vytvorenie filmového klubu, ale i mnoho iných aktivít. Nie všetky ciele sa splnili úplne do bodky, ale spoločnou tvorivou prácou postupne uskutočňujeme svoje sny. Prevádzka, ktorá bola v klube pred založením nášho klubu sa snažila špecializovať na jazzovú scénu, ale nebolo to vôbec rentabilné. Našim nápadom bolo vytvorenie priestoru, kde sa dokážu stretnúť umelci z diametrálne odlišného prostredia a napriek rôznorodosti svojich názorov hľadať spoločnú tému, či priestor na diskusiu.. Našťastie klub tvorí veľa šikovných ľudí a ak všetko dobre pôjde, verím, že sa nám podarí vytvoriť plnohodnotné sebestačné kultúrne centrum, ktoré dokáže osloviť aj širšiu verejnosť..

Často tu organizuješ koncerty, vernisáže a výstavy. Aký je koncept podniku Farhof?

Raz mesačne dáme priestor na aspoň jednu výstavu, kde je možné zakúpiť si diela vystavujúcich. Prevažne túto možnosť ponúkame študentom umenia, ale stretli sme sa i s dielami laických výtvarníkov či fotografov bez umeleckého vzdelania. Ohlasy na väčšinu výstav sú skvelé. Okrem výstav sa v klube organizujú vedomostné kvízy a v minulosti fungoval chvíľku aj filmový klub. V piatky a soboty sú v klube koncerty, prevažne elektronickej hudby, či alternatívnych štýlov. Organizovalo sa tu aj niekoľko diskusii, zaujímavé sú napríklad odborné prednášky egyptológov, ktorí sa už v našom klube stretli niekoľkokrát.


 Možnosť pracovať na svojom projekte ma nerobí finančne nezávislým, napriek tomu ma robí šťastným.Je motivujúce stretávať  nových ľudí, ktorí nám stále viac a viac rozširujú obzory, pomáhajú tvoriť tento priestor pre všetkých.

A čo plány do budúcnosti?

V týchto dňoch sme rozšírili klub o nové priestory. Čaká nás stavba terasy, na ktorej by sme radi vystavovali diela sochárov. Postupom času máme záujem skvalitniť nielen audiovizuálnu techniku v klube, ale vytvoriť i funkčný klubový systém, ktorý by prinášal našim zákazníkom z baru, či hudobných akcií určité výhody spojené nielen s návštevou kultúrnych akcií, ale i s možnosťou  tvorby programu v podniku.

Čo ťa najviac motivuje? 

Možnosť pracovať na svojom projekte ma nerobí finančne nezávislým, napriek tomu ma robí šťastným.  Po roku podnikania nekrachujeme, naopak rozširujeme nielen svoje priestory, ale i možnosti. Je motivujúce stretávať  nových ľudí, ktorí nám stále viac a viac rozširujú obzory, pomáhajú tvoriť tento priestor pre všetkých.

Hovoril si mi, že si podnikal aj minulosti. Vieš nám k tomu povedať viac?

V minulosti som mal trafiku. Až po mesiacoch tvrdej roboty som si uvedomil, že podnikať na Slovensku nie je až také jednoduché, ako to spočiatku vyzeralo. Mojou chybou som skrachoval prvý krát v živote, bol to však pád, ktorý som potreboval. Práca v trafike bola nielen skúsenosťou ako to nerobiť, ale naučila ma i čo-to o sebe samom. Bol som lenivý a až po určitej dobe som pochopil, že slovo podnikateľ neznamená automaticky, že sa človek stane bezprácne milionárom.


… až po určitej dobe som pochopil, že slovo podnikateľ neznamená automaticky, že sa človek stane bezprácne milionárom… Podnikanie nie je o ľahkom príjme, ale o nezávislosti.

Prečo podnikanie, a nie klasické zamestnanie?

Vystriedal som desiatky brigád a zamestnaní, kým som prišiel na to, že nie je pre mňa normálne odrobiť si svojich osem a pol hodiny, zvaliť sa doma pred televízor a čakať na ďalší deň až po víkend ako naprogramovaný robot, zresetovať sa – ponadávať si pri pive na zlý systém a v pondelok znova začať rovnakým nemeniacim sa tempom. Keď som zakladal trafiku, bol som odhodlaný robiť len sám na seba. Veľmi rýchlo som pochopil, že podnikanie nie je o ľahkom príjme, ale o nezávislosti. Keď prvé podnikanie krachlo, myslel som, že pád ma pochová. Mnohému ma však naučil a hoci som už na Slovensku podnikať nechcel, najmä keď som si uvedomoval svoje predchádzajúce skúsenosti akosi to všetko vypálilo inak.

Čo sa skrýva za pojmom „Farhof“?

Na Slovensku je teraz moderné hrať sa na znalca národnej histórie, ktorá sa u mnohých začína “u Tisa”, ale akosi zabúdame, že svoju identitu ako národ sme si tvorili oveľa skôr. Objekt, v ktorom sa  klub nachádza je na okraji hradného areálu a bol pôvodne vybudovaný ako renesančný palác. Neskôr v ňom mala niekoľko storočí svoje priestory aj cirkev, vtedy vznikol aj názov objektu. Považovali sme za dôležité ponechať miestu kúsok jeho vlastnej histórie a preto sme sa rozhodli použiť jeho pôvodný názov.

Tvoje slovo na záver? (posolstvo svetu, citát, čo chceš)           

Nikdy sa nevzdávaj.