Talent Transport – treba počuť


Napospas. Takýto názov nesie druhý štúdiový album muzikantského tria Talent Transport, ktorý partia pokrstila vo februári tohto roku v Brne, Prahe a Bratislave. Na podporu albumu Talent Transport odohrali niekoľko koncertov. My sme boli na dvoch. V Banskej Bystrici v Záhrade CNK a vo Zvolene v Dome kultúry ŽSR.

Oba koncerty boli úžasné. Večer v Záhrade sa niesol v komornej atmosfére. Skvelo nasvietené a ozvučené vystúpenie na Vás pôsobilo ako by ste boli na koncerte vážnej hudby. Inštrumentálnym majstrovstvom Vladislava Šarišského (klavír, spev), Mariána Slávku (bicie) a Filipa Hittricha (basgitara) sa človek nechá jednoducho len unášať do iných svetov. Celé vystúpenie bolo odohrané perfekcionisticky a do detailu ako z CD.

Vo Zvolene bol koncert na druhej strane „odviazanejší“. Páni sa pustili viac do improvizácii, aranžmán bol hravejší. Trojica muzikantov nám predviedla, že sú schopní priamo na pódiu povoliť uzdu kreativite a pritom zachovať atmosféru a čaro skladieb. Čo sa týka setlistu, išli si to na oboch koncertoch pekne v poradí, jednu skladbu za druhou, tak ako sú na aktuálnom albume. Na záver nechýbali ani skvelé skladby z debutu z roku 2014. Ako mi povedal Filip Hattrich po koncerte, robia to tak, aby bolo každé vystúpenie svojské a originálne. Doplním, že vo veľmi dobrom slova zmysle sa im to aj darí.

No a čo samotný album Napospas? Za mňa, na slovenskej scéne jedna z najlepších dosiek. Zvuk je impozantný, čistý, živý, vyvážený. Človek počuje dynamiku hry, rôznorodosť dôrazu, ktorý je kladený na konkrétne tóny. Skladby sú inštrumentálne vycibrené a cítiť, že sa tu ľudia vyhrali s kompozíciou. Skladby majú emóciu, energiu, čaro. Od prvého až po posledný tón to stojí za to. Veď, čo budem hovoriť, lepšie raz počuť, ako 100x čítať.

Som rád, že máme na Slovensku muzikantov, ktorý nám spríjemňujú a obohacujú svojou tvorbou naše každodenné životy. Partia Talent Transport medzi nich určite patrí.

O talent transport viac na http://www.slnkorecords.sk/talent-transport

Ivo