Nine Inch Nails je späť!


Trent Reznor, zakladateľ a frontman hudobného zoskupenia Nine Inch Nails je podľa všetkého jedným z ľudí, ktorí si stoja za svojim slovom. V roku 2015 sa vyjadril, že Nine Inch Nails (ďalej len „NIN“) sa nasledujúci rok vráti späť. A tak sa aj stalo. Po „pauze“, ktorá nasledovala za posledným albumom Hesitation Marks, prišlo na svet v roku 2016 EP Not actual events, nasledované dvomi ďalšími EP počinmi – Add Violence (2017) a Bad Witch (2018).

Tri EP vydajú čo sa týka rozsahu za LP album, veď celkovo NIN prinieslo 16 nových skladieb. Trent Reznor v nich opäť ukazuje, že je schopný sa na tvorivý hudobný proces pozrieť z rôznych stránok, prísť zároveň s novou formou aj obsahom a ,že má ešte stále čo povedať.

Dôležitý fakt je, že NIN „ožilo“ aj čo sa týka koncertov. S pribúdajúci dňami roku 2018 na oficiálnej stránke NIN narastal aj počet ohlásených vystúpení v rámci Európy, Ázie a USA. Keď som sa dozvedel, že medzi nimi bude aj Berlín, bez váhania som kúpil lístok

Výber samotného miesta bol veľmi zaujímavý. Gotická pevnosť „Zitadelle“ v severozápadnej časti mesta je sama o sebe miestom s pôsobivou atmosférou. Na začiatok prišiel rozprúdiť dav Dominick Fernow, alias Vatican Shadow. Hudobník a DJ z USA predviedol pomerne zaujímavý set experimentálnej a industriálnej elektroniky. Potom sme už nadšene očakávali zlatý klinec večera.

NIN na pódium vystúpilo v päť člennej zostave. Reznor mal po boku tentokrát medzi inými aj Atticusa Rossa. Anglický producent a hudobný programátor mal na starosti „elektroniku“ celého vystúpenia a treba povedať, že bol skvelý. Rockové jadro NIN bolo zastúpené bicími, basgitarou, dvomi elektrickými gitarami a v ničom nezaostávalo.

Vystúpenie malo šťavu. Setlist koncertu bol zameraný na prierez tvorby od prvého albumu až po súčasnosť.  Koncert bol rockovejšieho charakteru a pokojných pasáži nebolo veľa. Mne osobne to vyhovovalo. Zazneli pecky ako Head like a hole, Reptile, Wish, March of the Pigs či The hand that feed. S publikom sa NIN rozlúčili baladou Hurt, pričom keď spievalo spolu s Reznorom niekoľko tisíc ľudí, zimomriavky boli tam.

NIN začali hrať v čase, kedy bolo vonku ešte dosť svetla. Takže niekoľko prvých skladieb sme boli ukrátený o svetelnú show, ktorá dotvárala atmosféru. Celkovo odznelo 19 skladieb, avšak ak by ešte páni boli ochotný pridať dákych päť navyše, nenahneval by som sa. Inak povedané, ak by sa to začalo o pol hodinu neskôr a trvalo o pol hodinu dlhšie, bol by to pre mňa top koncert, takto za mňa veľmi slušných 8,5/10.

Každopádne Reznor a jeho partia predviedli vystúpenie, ktorým ukázali, že chuť a energia robiť hudbu (nielen v štúdiu) im stále nechýba. To, že koncert ubehol tak rýchlo a človek chcel ešte viac, je toho  jasným dôkazom. Nine Inch Nails je späť a ja som nadšený, že sa vrátilo takto štýlovo.

Viac sa o NIN dozvieš na http://www.nin.com/

Ivo