Rozhovor s tatérom Viktorom Uhlíkom

Spolupráca s kreatívnymi ľuďmi nás stále baví a zároveň obohacuje. Spoznávame zaujímavých ľudí a dozvedáme sa o oblastiach, v ktorých sa realizujú. S tatérom Viktorom Uhlíkom sme spoločne strávili super čas na fotení nášho nového trička Read Underground a podebatovali sme sa v jeho štúdiu Shadowplay Tattoo.

Ahoj Viktor. Čo ťa viedlo k tomu, že si začal tetovať?

Ahoj, v prvom rade to bola moja vnútorná výstrednosť. Tetovanie, ako forma seba vyjadrenia ma lákala už ako malého chlapca, ktorý ostatným súputníkom v táboroch vždy pokreslil ruky a nohy hrubými tribal vzormi. V neskoršom veku a po tom ako som si sám dal prvé tetovanie, to bola zvedavosť, ako po technickej stránke prevedenia motívu na kožu, tak po stránke výtvarnej. Veril som, že tetovanie sa môže stať plnohodnotným umeleckým odvetvím, čo sa hlavne v posledných desiatich rokoch naplno prejavilo.

Ktorými vlastnosťami okrem talentu musí podľa teba disponovať dobrý tatér?

Myslím, že základnou vlastnosťou okrem výtvarného talentu je vnútorná trpezlivosť. Musíš veriť, že to zvládneš a začínať od menších vecí. Kritickéhe myslenie tiež nie je na škodu. Predsa tetovanie zostáva v koži už takmer navždy. Určite sa ako umelec, ktorý priamo pracuje s ľudským telom musíš naučiť vidieť trochu za roh. Samozrejme existuje mnoho prístupov a techník tetovania a umelcov špecializujúcich sa na daný smer. Mne viac vyhovuje osobnejší prístup ku zákazníkom. Vytvorenie určitého puta medzi umelcom a klientom vedie k dobrej chémii, ktorá je veľmi dôležitá pre dosiahnutie finálneho výsledku.


Vytvorenie určitého puta medzi umelcom a klientom vedie k dobrej chémii, ktorá je veľmi dôležitá pre dosiahnutie finálneho výsledku.


Máš niektoré motívy alebo témy, ktoré tetuješ najradšej (napr. fantasy, sci-fi,…) ?

Stále ešte hľadám svoj štýl. Keď som začínal, tak som ako každý tetoval všetko možné, od nápisov, ornamentov až po to, čo robím teraz. Môj odbor prešiel veľkou renesanciou za poslednú dekádu. Zmenila sa technika, zvýšila kvalita. Samotné motívy sa stali komplexnými dielami. Tetovania sú dnes väčšie a náročnejšie, a ich vytvorenie zaberá viac času ako pred tým. Ľudia chcú kvalitu, ale tá má svoju cenu a tou nemyslím v prvom rade peniaze. V mojom ponímaní je to čas. Snažím sa dať do každej práce to najlepšie zo seba, a preto si nemôžeš pripustiť určitý tlak a stres, ktorý samozrejme pri tvorbe vzniká. Človek nie je plátno a znesie len určitý čas tetovania. Favoritmi sú rôzne charaktery, postavy, zvieratá atď. Moje obľúbené práce viď vo fotografiách. Samozrejme cieľom je vniesť do tvorby vlastný rukopis.

Tetovanie je kreatívny proces a umenie. Kde alebo od koho ty osobne čerpáš inšpiráciu pri práci s návrhmi?

Inšpirácia je všade. Musíš vnímať tie podnety, ktoré ti dávajú zákazníci a snažiť sa ich nasmerovať. Súčasného umenia je obrovské množstvo a je veľmi dostupné, takže nájsť dobré obrázky na motívy nebolo nikdy jednoduchšie. Dôležité je zladiť to so zákazníkom. Moji klienti po tých rokoch vedia, čo by chceli a veľa vecí nechajú už na mňa. Práve, keď toto píšem tak za hodinku si idem pozrieť výstavu v Brne „Alfons Mucha – Dva Svety“. Milujem klasické techniky a starých majstrov ako aj súčasnú fantasy…PC tvorbu.

Zdroj: archív Shadowplay Tattoo

Tetovanie je bezpochyby tvoja vášeň, ktorá ťa zároveň aj živý. Čomu ďalšiemu sa venuješ vo svojom voľnom čase?

Po práci sa snažím venovať sám sebe vo forme fyzického oddychu. Jeden známy mi povedal, že po tridsiatke musí človek robiť všetko už len správne. Takmer každodenný tréning (fyzická aktivita) mi pomáha zvládať dlhé sedenia pri tetovaní. Moje obľúbené športy sú cyklistika a v zime freeride lyžovanie na Chopku. To je môj druhý domov. V poslednom roku som začal behať, čo ma tiež chytilo. Vo fitku ma nenájdeš, som outdoorový typ, keďže celé dni človek presedí pri tetovaní.

Tvoje slovo na záver (myšlienka, citát, posolstvo svetu,….)

Myslím si, že vo svojej kariére tatéra som zatiaľ stretol samých skvelých ľudí. Niekedy to nie je jednoduché. Tetovanie je rituál, určitá forma seba vyjadrenia, podmienená fyzickou bolesťou. Takže by som chcel poďakovať všetkým mojim zákazníkom za dôveru a trpezlivosť.

P.S Robte veci naplno a neťukajte toľko do smartfonov 🙂

Ďalšie Viktorové práce si môžeš pozrieť na facebooku

https://www.facebook.com/Shadowplay-Tattoo-951128361646417/

a instagrame https://www.instagram.com/viktoruhlik/

Tričko Read Underground nájdeš v dámskom aj pánskom prevedení tu

https://www.sickmindedcult.eu/aashop/