Premiéra projektu Loneliness a skvelý večer v Bombure

@Mirka Sliacka Photography

Našu tohtoročnú šnúru vernisáži sme zahájili v legendárnom klube Bombura v Brezne. Keď človek vstúpi do Bombury, pocíti históriu tohto miesta, zapísanú v stenách. Dvadsaťpäť rokov, stovky koncertov a akcii. Svetoznámy aj miestny umelci vystupovali na doskách tohto nezávislého umeleckého priestoru.  A práve tu bola premiéra nášho nového projektu Loneliness.

Loneliness vyjadruje osamelosť. Môže to byť osamelosť dobrovoľná aj nedobrovoľná. Pocit, ktorý zažil v živote každý z nás. Poznáme to nutkanie opustiť dav, zahĺbiť sa do svojho vnútra. Niekedy, keď pri tom trpíme, nemusíme dávať nič najavo. Môžeme sa ocitnúť v osamelosti uprostred večierku, kde sa baví stovka ľudí. Alebo osamelosť vyhľadávame, v lesoch, v horách, … Táto osamelosť je nutnou podmienkou, aby sme sa mohli posunúť ďalej, avšak ak ju nezvládneme, môže nás zničiť.Náš prvý projekt, M.E.S.S.E., bol naturalistický, tvrdý, a nič nezakrývajúci. Loneliness je naproti tomu jemnejší, viac hĺbavejší, ženskejší a poukazuje na inú stránku našej existencie a prežívania. V rámci projektu sme okrem nových fotografii úspešne odprezentovali aj videoprojekciu s pozitívnymi ohlasmi. Nie na každej vernisáži máte možnosť vzhliadnuť krátky film zo série fotografii, obohatený o ambientnú hudbu a doplnený autorskými, nahovorenými básňami. Keď na tú našu prídete včas, určite na ňu tak rýchlo nezabudnete. Je našim zámerom zanechať v ľuďoch émóciu, spomienku, priniesť im zážitok, a nechať ich nech sa zamyslia nad prezentovaným obsahom. Na vernisáži sme návštevníkom ukázali v unikátnej forme náš pohľad na svet, umenie a ľudskú existenciu.

 

Okrem projekcie a fotografii sa ľudia mali možnosť zoznámiť aj so značkou Sick Minded Cult. Zameriavame sa na kvalitu, originalitu a myšlienku každej jednej veci. O kvalite vystavovaných vecí z  tvorivej dielne SMC sa môžete presvedčiť sami https://www.sickmindedcult.eu/aashop/
Po projekcii sa predstavila kapela Jablko noci. Partia chalanov z Česko-slovenského pohraničia to roztočila vo veľkom. V ich hudbe prevláda nápaditosť, originalita a hravosť. Nasvedčujú tomu aj inštrumenty, ktoré zo sebou priviezli na koncert. Harfa, gitary, xylofón, bicie, basa, klavír, saxofón.

Príjemné bolo i zoznámenie sa s majiteľom priestorov,  Marošom. Prevádzkovať na Slovensku viac ako dve desaťročia kultúrny priestor zo všetkým, čo k tomu patrí, to nie je určite jednoduché. Je to o niečom inom, ako len čapovať dobré pivo. Naozaj priniesť ľudom do regiónu kultúru, sprostredkovať im umelecké akcie, koncerty, výstavy a premietania. Umožniť ľudom, aby sa zoznámili s niečim iným, ako je prázdna televízna zábava. Na jednom mieste sa stretnú ľudia, ktorých niečo spája – chcú vidieť, počuť, zažiť, získať iný pohľad na svet a zdieľať ho s druhými. Bez toho, aby sme hľadali rozdiely, avšak nachádzali to, čo máme spoločné. Tú prítomnosť, sebavyjadrenie a ľudskosť nám neposkytne žiadna „zábavná šou“. Práve preto sú tie večery tak čarovné. Tam, kde sa jednotlivé úlomky našich životov a existencii spájajú a vytvárame jeden celok.
Tvorbu skupiny Jablko noci si môžete vypočuť na http://bandzone.cz/jablkonoci
A určite odporúčame pri najbližšej príležitosti navštíviť aj toto miesto http://www.bombura.sk/
Ivo

 

 

@Mirka Sliacka Photography