CHAY – RooM

Maťo vo Zvolene dlhé roky prevádzkuje čarovné miesto. ChaY-RooM je úžasný priestor s osobitou atmosférou. Môžeš si sem zájsť s priateľmi, na rande, alebo pokojne aj sám. Vychutnať si svoju chvíľu pri dobrom čaji s knihou v ruke.  Dostaneš sa mimo stres a hluk každodenného Urban života. Zrelaxuješ a na moment zastavíš čas.

Ahoj Maťo. Prečo práve čajovňa? Ako a kedy to celé vzniklo?

Asi v 1994 som bol s kamošmi v Prahe na prednáške manželov Tomášových v Lucerne. Dorazili sme včaššie, tak sme sa motali a narazili na Václaváku na Dobrou Čajovnu. Bol som úplne unesený, že niečo také môže existovať. Po návrate som o tom sníval a oslovoval mojich známych, čo už podnikali. Nikdy ma nenapadlo, že by som to spravil sám. Až jednu jar 1997 ma oslovil kamarát, či by sme to spolu nespravili. Vravel som si, že to je pekná blbosť, že ja a podnikať, ale vždy som rád robil blbosti….

Nájdeme u teba kvalitné čaje, prijemné priestory a cez leto u seba organizuješ koncerty. Aká je myšlienka ChaY-RooM?

ChaY-RooM vznikol ako alternatíva k zámockej  čajovni, osloviť ľudí, čo ich čajovňa na zámku z nejakých dôvodov neoslovila, spraviť to viac komerčnejšie. Zároveň v tom období bola veľmi neistá ďalšia existencia Čajovne na zámku a chcel som mať niečo istejšie. ChaY-RooM som koncipoval ako neutrálnejší priestor, ale časom, samozrejme, vzhľadom na nové pomery na zámku, som tento koncept pomaly menil a nechal vzniknúť priestor, kde sa nachádza kvalitný čaj, ktorý si môže zákazník kúpiť aj domov, kde môže zohnať čajové príslušenstvo. Hlavne som si splnil ďalší sen, ktorý sa snažím spropagovať: tým je úplne nový štýl predaja sypaných čajov, kedy môže nakupujúci zadarmo ochutnať vzorky a nekupovať „čaj vo vreci“.

Mať niečo „vlastné“ na čom človek pracuje je sen mnohých ľudí, avšak málokto vie, čo je za tým. Čo ti podnikanie prinieslo v tvojom živote a čo ťa to naučilo?

Uf, to je zložitá otázka. Zložitá svojou jednoduchosťou, ktorá dáva priestor veľmi širokej odpovedi. Podnikanie v čajoch ma stále učí balansovať medzi komerčnou stránkou biznisu, ale s ohľadom na atmosféru a  dobrú a vysokú kvalitu čajov. Preto som zaviedol tzv „sezónne čaje“, ktoré objednávam v malých množstvách, sú cenovo náročnejšie, ale návštevník si takto môže vyskúšať množstvo raritných a skutočne skvostných čajov, ktoré sa ťažko zháňajú, alebo mnohí ani nevedia, že také modely môžu byť.


Podnikanie v čajoch ma stále učí balancovať medzi komerčnou stránkou biznisu, ale s ohľadom na atmosféru a  dobrú a vysokú kvalitu čajov.


© Mirka Sliacka Photography

Čo je pre teba v živote najdôležitejšie? Prečo?

Na to sa nedá odpovedať jednotným číslom. Zmysel života mi dáva buddhistická náuka. Bez nej by som už dávno bol minimálne troska. Začala formovať môj život keď som mal 13 rokov a odvtedy viem, že to je ono.

Okrem prevádzkovania čajovne sa venuješ aj hudbe. Vaša kapela Pigs on the Wings odohrala za roky na scéne nejeden skvelý koncert. Ako ste sa dali dokopy a prečo „Pigs on the Wings“?

Dali sme sa dokopy ako pozostatok istého „jazzového“ zoskupenia, kedy som si povedal, že to nie je to, čo chcem ľuďom povedať, že chcem byť ďaleko výpovednejší a konkrétny.

Moja vlastná tvorba mi nepripadala dostatočná. Inšpiroval ma Pink Floyd a ja som jasne vedel, že to, čo chcem povedať, povedali už oni, ale ďaleko lepšie.
Ako názov sme použili úvodnú a záverečnú skladbu z ich albumu Animals.

Ktorá osoba (osobnosť) ťa v živote najviac inšpiruje a prečo?

Zase by som nedokázal odpovedať v jednotnom čísle. Ale sú to v prvom rade skutoční buddhistickí praktikujúci. Sú pre mňa obrovským vzorom pre svoje duševné, respektíve duchovné kvality, jednoduchosť a skromnosť, ktorou nakoniec dokážu povedať viacej, než milión slovami.


…. myslím si, že skutočné životné hodnoty sa vynárajú pri reflexii na vlastnú pominuteľnosť a smrť. Keď človek skutočne precíti svoju smrteľnosť a prijme možnosť, že to vôbec nemusí byť niečo, čo je „ešte ďaleko v budúcnosti“, začne vnímať, čo je v živote skutočne podstatné.

Tvoje slovo na záver (odkaz svetu, citát, myšlienka,…)

Nenosím v hlave žiadne citáty, aj keď občas na fb nejaký postnem. ☺ Citáty sa vynárajú, ako reakcia pri osobnom rozhovore s niekým. Ale….nech to už bude znieť akokoľvek morbídne pre niekoho…. myslím si, že skutočné životné hodnoty sa vynárajú pri reflexii na vlastnú pominuteľnosť a smrť. Keď človek skutočne precíti svoju smrteľnosť a prijme možnosť, že to vôbec nemusí byť niečo, čo je „ešte ďaleko v budúcnosti“, začne vnímať, čo je v živote skutočne podstatné. V tomto sú mi práve inšpiráciou ľudia, ktorí sú na pokraji smrti a uvedomujú si to. Asi prvým bol môj starý otec, ktorému keď sme raz doniesli koláče –bol vtedy už hospitalizovaný- povedal, že najlepší koláč je čistý chleba. Tá jednoduchosť! A potom si stačí všímať príbehy slávnych, ktorí majú diagnostikovanú fatálnu chorobu, ako sa zmení ich štýl života, ako zmenia hodnoty. Myslím, že pri uvedomení si tohto, že aj mňa to čaká, človek začne dbať na veci, ktoré majú skutočne zmysel…oproti nezmyselným „zmyslom“ života, typu: silikónové kozy, drahé auto, veľká vila….atď. Keď umieraš, nové auto, mobil, alebo nejaká politická sračka, ti budú k ničomu. Odchádzaš s prázdnymi rukami, berieš si len sám seba, to aký si. Vieš, čo myslím, či…?