Ešte stále vyráža dych. Nine Inch Nails: Year Zero


Píše sa rok 2022 a svet je taký, aký sme si ho spravili. Vieru v seba sme nenašli. Na druhej strane sme ochotne odovzdali naše osudy vláde. V modernom militanto-politickom režime sú ľudia využívaní ako mäso do mlynčeka. Pohonné hmoty pre Leviathana, ktorý požiera všetko naokolo. Naďalej ochotne bojujeme a umierame vo vojnách, ktoré začínajú ľudia v bezpečí svojich kancelárií. Nechali sme technológie, aby ovládli naše životy. Teraz je kontrolovaný každý náš jeden krok. Našou nenažranosťou a  bezohľadnosťou sme zdevastovali planétu. Svet dospel k prelomovému bodu.

Prečo chcem písať práve o albume Year Zero? Položil som si otázku, kráčajúc o jednej v noci z mesta. Ako tieň som sa hmýril ulicami pod svitom nočných lámp a nechal Year-Zero, aby ma pohltil…

Trent Reznor sa odosobňuje od existenciálnej prázdnoty, mizérie a nenávisti voči sebe samému, ktoré boli dovtedy hlavným motívom produkcie Nine Inch Nails.

Reznor: „Prvýkrát vo svojom živote som chcel zanechať myšlienky, otvoriť si svoj denník a prenášať ho do textov. A naozaj som premýšľal nad tým, čo je v popredí mojich obáv. A v stave v akom som teraz, v mojich rokoch, jednoducho v situácii amerického občana, väčšina z tohto znepokojenia pramení z toho, akým smerom sa uberá krajina. Z druhu erózie slobody, ktorú teraz zažívame. Z toho ako sa chováme k svetu a k ľudom. Na toto som potreboval reagovať.“

Po obsahovej a konceptuálnej stránke je album excelentný. Pochmúrna dejová línia sa tiahne jednotlivými skladbami, pričom v každom tracku vidíš svet Year Zero očami inej postavy. Z rôznych uhlov pohľadu jednotlivcov si vytváraš predstavu o svete blízkej budúcnosti.

Žánrovo sa na doske prelína post-punk, elektronika, noise. Od tracku Vessel nastupuje mrazivá atmosféra, ktorú Reznor v chirurgicky presnom tempe udržuje do konca albumu. Vrcholom šialenstva sú elektro-noise orgie v závere tracku The Great Destroyer.Skladba Another Version of the Truth zrazu všetko zastaví. Reznorov klavírny vstup je ako posledný pohľad na západ slnka. A skutočne trpkou čerešňou na torte sú na záver skladby In This TwilightZero-Sum.

„Tento album začal ako experiment so zvukom na mojom laptope…Ten zvuk prerástol do živého sna o konci sveta. Tento sen vo mne zotrval a po čase sa ukázal byť niečim viacej. Verím, že niekedy máš možnosť voľby, ktorú inšpiráciu si zvolíš. A niekedy jednoducho nie…. v mojom „reálnom“ živote sa začali diať veci, ktoré zmazali líniu medzi tým, čo je skutočné, a čo nie…“ vyjadril sa Trent Reznor.

Year Zero sa vymyká všetkému, aj svojmu tvorcovi. Preto je taký skvelý. Stal niečim iným ako len nahrávkou. Je odkazom. Motívom k zamysleniu sa. Ku zmene nášho každodenného života a pohľadu na veci, ktoré sa vôkol nás dejú.

Zisti si o NIN viac na http://www.nin.com/

Ivo