Našli sme svoju cestu

Do lesa, ktorým sme kráčali, sa pomaly začínala vkrádať jeseň s jej výtvarným umením. Vyšli sme na Gavúrku, kopec na ktorý sme chodievali často opekať. Nevedeli sme, čo z toho vzíde. Išlo nám iba o to, urobiť fotku, za ktorou niečo bude. A tak som sa s náhubkom na tvári pozrel Bloomerovi do očí a Mirka spravila prvú fotografiu Sick Minded. Vznikla fotka Law of Nature.


Akcia spúšťa reakciu. Mirka popustila uzdu svojej tvorivosti a na najbližšie fotenie prišla rovno s konceptom nafotiť celistvý projekt, ktorý by zachytával štádiá depresie a úpadku ľudského jedinca v dnešnej dobe. Pridal sa ku nám PLOKY, ktorý chcel zistiť, čo to vlastne riešime a išiel s nami ako technická podpora. A projekt  M.E.S.S.E. bol na svete. Projekt M.E.S.S.E.  nájdeš tu: https://www.sickmindedcult.eu/aamesse/


Keď sa človek začne realizovať tvorivým spôsobom, sú to často dosť silné pochody. Cítili sme, že sa niečo deje, že začíname pretvárať naše predstavy do reality. Pochopili sme, že Sick Minded môže byť niečo viacej, že to môže byť naše spoločné dielo. Skutočne sme sa nadchli pre vec, začali sme diskutovať o nových návrhoch na fotografie. Niekedy v tomto období sme sa rozhodli pre názov „Sick Minded“, pretože sme cítili, že robíme niečo čo vybočuje a poukazujeme na niektoré stránky nášho života, pred ktorými si väčšina ľudí zatvára oči. Vnímame to trochu ako satiru, pretože naša „choromyseľnosť“ je relatívna. Pre nás sú choromyseľné dnešné fenomény ako konzum, shopping centra, bezmyšlienkovité nakupovanie, obžerstvo, televízia,… Takže kto je skutočným väzňom, a čo je šialenosť?


Rozhodli sme sa ísť ďalej. Pochopili sme, že rozmery, ktoré chceme dať Sick Minded budú vyžadovať veľa úsilia a práce. V spolupráci s Egosurferom sa začalo pracovať na webovej stránke. Vzniklo naše obľúbené komixové logo. Vyjadruje, že keď sa ľudia spájajú a vytvára sa komunita, buduje sa hodnota a dotiahnu to omnoho ďalej, keď ťahajú spoločne za jeden koniec. Pochopili sme, že ideme ďalej vďaka tomu, že držíme spolu a že nám pomáhajú ďalší ľudia. Jednotlivé bublinky (vyjadrujúce myšlienky) sa spájajú do jednotného a veľkého celku. Tri strany nášho loga za myšlienky každého z nás a jedna strana vyjadrujúca ďalších ľudí.


Prvé čo sme počuli, keď sme začali hovoriť o tom, že chceme začať dávať fotky na veci, a tak dostať našu tvorbu do ulíc, bolo: „To sa nedá.“ Niekoľko ľudí nám potvrdilo, že tak detailný návrh, akým je fotografia nedokážeš žiadnou formou dostať na textil. A ak by sme tomu boli uverili, značka Sick Minded Cult by nikdy neuzrela svetlo sveta. Človek je limitovaný tým, čomu verí a čomu nie. A my sme sa nenechali odradiť. Dlho sme hľadali ľudí, čo by to vedeli. A úprimne, natrafili sme na našom Slovenskom trhu fakt na kadečo. Nakoniec sme objavili ľudí s technikou, skúsenosťou a ochotou, ktorí nám pomohli pretaviť náš sen na skutočnosť. Začala sa spolupráca s Merchyou a zrodila sa značka Sick Minded Cult.


Zo spustením webu získali veci nové rozmery. Naša galéria fotografii sa rozrástla, projekt M.E.S.S.E. bol dokončený. Rozhodli sme sa usporiadať našu prvú vernisáž, ktorú sme príznačne pomenovali „Zrodenie“. Objavili sme Tomáša a Farhof, v tom čase podnik, ktorý fungoval iba pár mesiacov. Vo Farhofe to bola pamätná akcia s nepamätnou afterkou. Naša skúška ohňom, ktorú sme zvládli, a uvedomili sme si potenciál našich vernisáži. Od našej prvej akcie uplynul viac než rok, a ja píšem tieto riadky s vedomím, čo už máme za sebou. Mohli ste nás vidieť napríklad v Záhrade CNK v Banskej Bystrici, v Bombure v Brezne, v nezávislej galérii 300 štvorcov, alebo v Trafačke v Nitre. Máme na konte aj undergroundové akcie na netradičných miestach. V opustenej bývalej liečebni tuberkulózy na Borovej hore a v parku za ošarpanou plavárňou vo Zvolene.


Vernisáže sme sa rozhodli poňať iným spôsobom, chceme ľudom priniesť zážitok, ktorý si odnesú zo sebou. Okrem vystavených fotografii prezentujeme aj videoprojekcie, ktoré sú postavené na spájaní hudby, fotografie a poézie. A tu sa dostávame k jednej veci. Tým, ako posúvame dopredu Sick Minded, posúvame dopredu aj samých seba. Za tie dva roky sme sa veľa naučili, a získali sme cenné skúsenosti. Objavili sme v sebe potenciál, o ktorom sme pred tým nemali ani tušenie. Každý z nás v Sick Minded má svoju cestu, a tieto cesty sa v určitom momente spájajú, a  v samotnom kreatívnom procese tu nachádzame samých seba.


Milujeme to, čo robíme, či už je to dizajn našich vlastných vecí, tvorba videa a hudby, fotografovanie, písanie blogov a básní, budovanie webovej stránky a obsahu. Vernisáže sú pre nás úžasnou príležitosťou, ako prezentovať svoju tvorbu pred ľuďmi,  zároveň tak spoznávame nových zaujímavých ľudí a miesta, ktoré by sme bez Sick Minded nikdy v živote nespoznali a za toto sme vďační. Vznikajú umelecké spolupráce a priateľstvá Chceli sme budovať komunitu, a časom sme pochopili, že komunita sa buduje našou prácou, tvorbou a akciami. Keby ktokoľvek z nás troch nebol v Sick Minded, Sick Minded by nebolo. Tak ako sme sa stretli, tak to malo byť.

Tak ako sú vôkol nás ďalší ľudia, ktorí sa do toho vložili a pomáhajú nám na našej ceste. Kvôli nim, kvôli nám a kvôli Vám budeme touto cestou kráčať ďalej.  Nevieme, čo všetko nás na nej ešte čaká, avšak tešíme sa na to.