Rozhovor s fotografom Petrom Murínom

Peťa Cwokyho Murína sme navštívili v jeho ateliéri v Lučenci. Je fotografom, ktorý do fotiek vkladá kus seba samého. Robí to aj prostredníctvom masiek, ktoré sám ručne tvorí a následne používa vo fotografii. Peter má rád v umení temnejšie vody, trochu toho bahna a špiny. A to je to, čo nás spája. Okrem toho, že sme si s ním sadli ako ľudia.  Povedal nám niečo o svojej tvorbe, o Kreatúrach, a o tom, čo sa chystá.

Na vernisáži vo Farhof Art Club v Banskej Bystrici si prezentoval svoj projekt s názvom Kreatúry. Cestuješ s nimi ešte do Bratislavy, Brna a Prahy. Sú podľa teba takéto „kreatúry“ v ľuďoch samotných?

Určite áno. Hlavná myšlienka Kreatúr je vlastne pomyselné nastavenie zrkadla ľuďom. Skoro každá fotka nesie určité posolstvo a rozpráva príbeh s ktorým sa väčšina ľudí stotožní.

Ako vznikla myšlienka priviesť na svet Kreatúry?

Tá hlavná  myšlienka sa mi zavŕtala do hlavy niekedy v roku 2016. Dovtedy som fotil väčšinou temné, hororové a creepy veci. Postupom času mi tam ale čím ďalej, tým viac začala chýbať nejaká myšlienka. Strašne dlho som nad tým premýšľal a dospel som k záveru, že budúci rok ( teda 2017) bude ideálny na rozbehnutie takéhoto projektu. Predchádzala mu celková rekonštrukcia môjho ateliéru, ktorý som celý ladil do takého hororového štýlu a samozrejme som vyrábal to „slávne“ pozadie, ktoré je vidieť na každej fotke. Keď bolo toto všetko hotové, mohlo sa začať fotiť. Každej jednej fotke predchádzala niekoľko týždňová príprava, keďže všetky rekvizity a veci na fotenie si vyrábam sám. Tak isto som dbal na to aby každá jedna fotka mala svoje meno a vypovedala nejaký príbeh. V tej dobe som bol dosť ovplyvnený tvorbou Jana Saudeka a myslím, že je to v konečnom dôsledku aj patrične vidno.

Vo svojej tvorbe inklinuješ skôr k temnejším, až hororovým tematikám. Kde berieš inšpiráciu?

Už ako dieťa som potajomky pozeral Votrelca 😀 Horory a celkovo také to „temno“ malo ku mne vždy blízko. Ja som ho nehľadal, ono si ma to našlo… Milujem knihy Stephena Kinga, ktorý je menovaný za kráľa hororovej literatúry. A v neposlednom rade pracujem na pitevni. To je horor sám o sebe 😀 Inšpiráciu na Kreatúry som však čerpal zo všedného, obyčajného sveta. Fotky sú síce mne vlastné ale výpovedná hodnota je z bežného života.


Horory a celkovo také to „temno“ malo ku mne vždy blízko. Ja som ho nehľadal, ono si ma to našlo…


Zdroj: C39Art

Ako si sa dostal k fotografii ako k forme umeleckej realizácie?

Skutočný dôvod je až príliš osobný na to, aby som ho prezradil ale k fotografií som mal vždy blízko. Môj otec mal taký starý, ruský fotoaparát a pamätám si, že už ako dieťa som s ním pobehoval. A vlastne on je za tým všetkým… Fotografiu vnímam ako prostriedok neskutočnej ventilácie. Sú dni, kedy som vystavovaný enormnému fyzickému a veľakrát aj psychickému vyťaženiu a práve fotografiou to celé ventilujem. Vnímam ju ako prostriedok na vyjadrenie toho neskutočného bordelu v mojej hlave…

Vo svojej tvorbe používaš masky, ktoré sám ručne vyrábaš. Čo ťa na nich najviac fascinuje?

Jednoznačne anonymita. Je skvelé vidieť tých ľudí, ktorí ku mne prídu a po nasadení masky sa stanú niekým úplne iným. Stávajú sa súčasťou niečoho a majú v tom hrať určitú rolu. Pre mňa osobne je to super vidieť zhmotnené niečo, na čom som niekoľko týždňov pracoval. Cez masku môžem taktiež vyjadriť strašne veľa emócií, ktoré by sa mi inak možno nepodarili zachytiť.  Podotýkam, že Kreatúry neboli ani tak o maskách. Tam sa jednalo o zahalenie tváre akokoľvek a čímkoľvek. Nebolo to prioritne maskou a to mi dalo ešte širšiu škálu možností na sebarealizáciu. Celé moje fotenie je postavené na nefotení tváre. Nepotrebujem to. A tak to aj zostane…

Povieš nám niečo aj k tvojmu pripravovanému projektu Hyeny a Hady?

Tento projekt plánujem rozbehnúť niekedy vo februári budúceho roka. Nejaké materiály už mám nafotené a na ďalšie sa už úpenlivo pripravujem. Vyrábam masky, konštrukcie a pomaly zapĺňam diár 😊 Hororové a creepy, dark fotenie je spoločnosťou dosť zaškatuľkované. Má určité pravidlá a hranice. Ja sa ich pokúsim posunúť na iný level. Uvidíme, či sa mi to podarí. Môj doterajší štýl bol dosť kritizovaný a veľakrát som sa stretol s veľkým nepochopením. Bol som označovaný za blázna, psychicky narušeného a dokonca plagiátora. Neprajníci sa rodili ako huby po daždi. Celý budúci rok venujem práve im. Preto aj ten názov. Asi najväčšou zaujímavosťou projektu je to, že „nemám limity.“

Tvoje slovo na záver (citát, posolstvo svetu, myšlienka, čo chceš,…)

Ľudia sa nemenia. Iba si dajú občas dolu masku…

Tvorbu C39Art a ďalšie zaujímavosti nájdete na Petrovej stránke http://www.c39art.com/sk/c39art/

Petrove C39Art sa spojilo so Sick Minded v rámci zaujímavej spolupráce. Projekt C39Art – Kreatúry, mal vernisáž aj vo Farhof Artclube v Banskej Bystrici. Pre túto priležitosť Sick Minded Cult pripravilo Petrovi Murínovi videoprojekciu, kde sa prepája fotografia s poéziou a hudbou. Tento náš originálny umelecký formát používame výlučne na našich vernisážach Sick Minded, a teraz môžete vidieť, ako v tomto prevedení vyzeral výber fotografii z projektu Kreatúry.

Videoprojekcia na: https://www.youtube.com/watch?v=ltFthVVAZeI&t=171s