Rozhovor so Sanchom. Výtvarníkom, ktorý sa na svet pozerá svojimi očami.

Sancha sme oslovili na spoluprácu pri našej vernisáži v parku za plavárňou. Okrem diela Sick Minded sa ľudia vo Zvolene toho večera oboznámili tiež s výtvarnou tvorbou umelca, ktorý Vás svojim dielom vtiahne do iných svetov. Sancha sme následne navštívili v jeho umeleckom dome s dvomi mačkami a podebatovali sme sa o tvorbe, inšpirácii a ďalších veciach.

Ahoj Sancho. Kedy si sa začal venovať  výtvarnému umeniu a ako si sa k tomu dostal?

Výtvarné umenie som začal vnímať už v skorom rannom veku, akosi prirodzene som vždy takpovediac punkovo kreslil a maľoval, ale prvé panenské zoznámenie sa s umeleckým životom som mal prostredníctvom nášho rodinného priateľa a miestneho Leonarda Friciho ( učiteľ chémie, slovenčiny, esperantista, výtvarník, hráč a učiteľ hudby…), ktorý ma sústredene a cielene navádzal k zveľaďovaniu talentu. Neskôr som to žiaľ zanedbal a prebral som sa takpovediac v ústrety verejnosti až niekedy v roku 2006, keď som začal verejne vystavovať prvé kostrbaté výplody.

Tvoje diela sú pre mňa zobrazením iných svetov. Miest, ktoré sú skryté nášmu tradičnému vnímaniu reality.  Kde berieš svoju inšpiráciu?

Inšpirácia je všade okolo nás, každý máme iné nastavenie a videnie sveta, ja sa snažím držať líniu s tzv. reálnym svetom a neotravovať okolie svojimi videniami. Inšpirácia prichádza sama, je to ako neustály roj meteoritov, ktoré skrz mňa prerážajú, a niektoré zachytím. Nedostatkom netrpím, práve naopak, snažím sa skorigovať a vyvarovať sa množstevnému chaosu, a ďalší dôležitý fakt je dať tomu umeleckú fazónu. Zjednodušene povedané, všade je dostatok inšpirácie, záleží na tom, či chceš byť motýľ alebo červ naložený v tequille.


Všade je dostatok inšpirácie, záleží na tom, či chceš byť motýľ alebo červ naložený v tequille.


Zdroj: Sancho

Aké techniky a postupy maľby najčastejšie využívaš ?

Techniky nie sú pre mňa až tak dôležité, ale preferujem olejomaľbu, ktorá dáva hĺbku. Akryl mi veľmi pomáha, zbožňujem akvarel, a ceruzka je pre mňa základ.

Dielo ktorých výtvarníkov máš najradšej ?

Obdivujem diela mnohých výtvarníkov. Z klasikov Rembrandt, Bruegel, Bosch, Vermeer, Leonardo, Michelangelo, potom Dalí (ten bol pre mňa modlou), zbožňujem súčasných H.R.Gigera, Helnweina, veľká poklona Beksinski, a Albín Brunovský, ktorý má na mňa vplyv celý život. Vlastne výtvarné umenie vo všetkých svojich etapách a štýloch sledujem intenzívne a vášnivo.

Zažil si na svoje dielo takú reakciu (či už pozitívnu aj negatívnu ), že ti utkvela v pamäti?

Reakcií som zažil mnoho, od adorácií až po vyhrážky.  Za každú reakciu som vďačný, bojím sa ľahostajnosti a nedostatku záujmu.

Zdroj: Sancho

Čo je podľa teba umenie a akú rolu má v tvojom živote?

Pre mňa je umenie pozitívnou drogou, ktorá ovplyvňuje každodenný život. A spôsob ako nezdochnúť na nezáživnú pravdu.

Tvoje slovo na záver (myšlienka, citát, posolstvo svetu, čo chceš….)

Všetko je inak / láska všetko vyrieši / 42 ako odpoveď na zmysel života a vôbec/

Sanchove diela nájdete aj na https://sancho-art.deviantart.com/gallery/