300 štvorcov

Súkromná galéria 300 štvorcov v Banskej Bystrici je alternatívnym priestorom na vystavovanie rôznorodej tvorby. Miesto vytvorené a pretvárané ľuďmi a pre ľudí. Rozhovor o tom ako takýto projekt vznikol a prečo, pre nás urobila, ako sa sama predstavila, Zuzana- samozvaný generálny riaditeľ galérie 300 štvorcov, Dis.

Predstavujeme ti ďalšieho člena komunity.

Predstav sa. Kto si a čo robíš?

Študovala som na Škole úžitkového výtvarníctva v RK (Textilný dizajn), a potom na UMB (Univerzita Mateja Bella) v BB, kde zrušili odbor, ktorý som študovala ( Výtvarná edukácia). Následne som sa dostala na AU (Akadémii Umení)  v BB odbor IDM (Ateliér Intermédia a Digitálne média). Ani jednu školu som nedochodila, ale možno raz… Ja na to nemám asi čas. Neskôr som odcestovala do zahraničia a keď som sa vrátila s priateľom sme si prenajali priestor/ateliér kde sme žili aj pracovali/maľovali. Tento ateliér bol v podkroví budovy na Dolnej ulici. Bol síce veľký (110m2), ale vernisáže by v ňom boli obťažné kvôli schodisku.

V októbri 2015 sme sa presťahovali do nového priestoru na Hornej ulici. Je to 300 ročný byt v neveľmi dobrej kondícii, ale pre umelca ako stvorený. Vysoké stropy, veľký a priestranný. Takýto priestor si priam ľudí a umenie pýta. Prebrali sme ho od Michalovej kamošky Mgr art. Kristiny Bukovčákovej, ktorá tam už bývala aj vystavovala.

Momentálne pracujem v centre nezávislej kultúry Záhrada (Záhrada-CNK) a starám sa o vedenie kaviarne, ale aj mnohým iným aktivitám. Študovala som umenie, tak ma to ťahá do aktivít s umením spojených.


Baví ma keď sa ľudia stretnú pri dobrom a sebe blízkom  umení, víne, hudbe. Páči sa mi tá atmosféra. Máš víziu, máš priestor, máš šikovných ľudí okolo seba…

Prečo práve 300 štvorcov?

Názov 300 štvorcov má na svedomí Adam Engler, môj dlhoročný kamarát a kreatívna osôbka typu „neuveriteľný“. Vyskúšala som už veľa mien pre náš priestor. Bolo to pre mňa dôležite. Miesto bez mena… No kam povieš že ideš?  Stále som omieľala dookola aké to je veľké , že to ma 300 štvorcov (rozumej metrov štvorcových). V skutočnosti nemá, len skoro, ale to je jedno. Ani sme si neuvedomili čo sa v tom slove nachádza za slovnú hračku 300   Š  – TVORCOV. Zamilovala som sa do tej idei. Logo spracoval ArtD. Ján Kostolansky tzv. Kosta – The Best Cycling Artist of the Slovak Republic. Jano je aktívny člen ateliéru. Vďaka ti Jano za to.

Aká je vízia tvojho projektu?

Vízie boli farebné rôzneho tvaru a ešte stále aj sú.  Priestor môže a nemusí fungovať, ale zatiaľ sme len na začiatku a možno aj na konci. Nechajme to na ňom a našich možnostiach. V skratke, je to na našej fantázií, fantázií iných, či a čo sa bude v tomto priestore odohrávať. Výstavy ,vernisáže, prednášky, recepcie, premietania, tanec, , čítania, kurzy, súkromne/verejné akcie, môže sa tu pracovať na dielach a tvoriť atď. Krása toho všetkého spočíva v tom, že nemusíme, ale chceme.

Zdroj: https://www.facebook.com/tristostvorcov/?fref=ts


Vyskúšala som už veľa mien pre náš priestor. Bolo to pre mňa dôležite. Miesto bez mena… No kam povieš že ideš?  Stále som omieľala dookola aké to je veľké , že to ma 300štvorcov. Nemá, len skoro, ale to je jedno.


Čo ťa najviac motivuje na tom čo robíš?

Reakcie ľudí, zážitok, úsmevy, radosť, skúsenosť. A to, že som nevyštudovala teda nedoštudovala. Mám potrebu sa s touto komunitou udržovať v kontakte pretože inak zomriem. Baví ma keď sa ľudia stretnú pri dobrom a sebe blízkom umení, víne, hudbe. Páči sa mi tá atmosféra. Máš víziu, máš priestor, máš šikovných ľudí okolo seba, ak nie sú šikovný tak aspoň nadaný (haha, to bol vtip, ale nebol). Vznikajú zaujímavé kooperácie,  fúzie a iné stretnutia rôzneho druhu. Chceme vytvoriť ďalší alternatívny priestor pre autorov, ktorý sa nedostanú do oficiálnych galérii, alebo stať sa proste miestom M kde sa deju veci V. Chceme byť stupienkom na schodisku umeleckého tápania („zas som vtipná „).

Myšlienka, citát na záver (odkaz ľudstvu).

Kolektívna myšlienka ma veľkú silu ( nie som chodiaca ezoterika, len mam skúsenosti). Prosím všetci čo to čítate, pomyslite na to, aby sme dostali zmluvu na 5 a viac rokov a mohli založiť O.Z. alebo N.O.  a inak si robte čo chcete.

Pozdravujem a vidíme sa!