Zeal and Ardor


Originalita sa stáva v dnešnej dobe „nedostatkovým tovarom“. Technika, v minulosti bežne určená len profesionálom sa stala všeobecne dostupnou pre širokú verejnosť. Spoločne s rozmachom sociálnych sietí a internetu tu tak vznikla úplne nová generácia ľudí, ktorí môžu tvoriť a produkovať za pomerne nízke náklady a ľahko šíriť svoju tvorbu po celom svete. Existujú tisíce fotografov, hudobníkov, blogerov, hudobných producentov,… S nárastom kvantity avšak nerastie nutne kvalita. Tak ako máme na jednej strane užasnú možnosť oboznamovať sa tvorbou kreatívnych ľudí, ako vedľajší efekt vznikajú kópie kópii, vytráca sa autentickosť a originalita.

Tento problém sa avšak určite netýka hudobného projektu Zeal and Ardor. Manuel Gagneux, frontman, hlavný spevák a gitarista celého zoskupenia našiel vlastný, veľmi silný a autentický umelecký jazyk, ktorým sa prihovára spolu so svojou kapelou poslucháčovi. S ľahkosťou korčuľuje medzi hudobnými štýlmi akými sú blues, rock, gospel a black metál a spája hudbu,  ktorá je na prvý pohľad nezlučiteľná, do veľmi kompaktného a presvedčivého celku.


[rl_gallery id="13328"]© Mirka Sliacka


S veľmi kvalitnou doskou Stranger Fruits sa predstavili  aj na koncerte v klube Tabačka v Košiciach, na ktorom sme nechýbali ani my. Pri vystúpení určite nebolo možné prehliadnuť skvelé osvetlenie. Bodové svetlá mierené priamo na spevákovu tvár, vytvárajúce efekt deformácie, práca zo siluetami a farbami aj samotné načasovanie bolo na profesionálnej úrovni a vizuál tvoril silnú súčasť atmosféry počas celého vystúpenia. Zvukára tak veľmi ako osvetľovača pochváliť nemôžem. Zvuk sa síce počas koncertu zlepšil a v konečnom dôsledku bol obstojný, avšak nebyť citeľnej absencie stredového pásma, vo výsledku znamenajúcej zanikanie zvuku gitár, bolo by to určite omnoho lepšie.

Čo sa týka samotnej zostavy, Zeal and Ardor predviedli hudobne zapamätateľné vystúpenie. Kapela je zohratá, technicky zručná a dobre zvládali plynulé prechody z jedného štýlu do druhého, pričom zachovávali štruktúru a celistvosť skladieb, tak príznačnú aj pre samotný album. Manuel Gagneux mal asistenciu vo vokáloch v podobe dvoch spevákov, ktorí perfektne „dupali“  v  gospelových pasážach, zatiaľ čo v black metalových častiach dominoval frontman. Inštrumentálne pôsobilo vystúpenie veľmi profesionálne a celkovo sa jednalo o kvalitný koncert.  Mne osobne avšak chýbalo určité vtiahnutie do sveta okov, otroctva, beznádeje a hnevu, ktorí nám je tak hutne prezentovaný na albume.


[rl_gallery id="13337"]© Mirka Sliacka


Stranger Fruits je bezpochyby nadčasová doska. Prelína sa tu paródia súčasnej spoločnosti s kritikou otrokárskeho sveta amerického juhu. Nachádzame prepojenia s okovami minulosti, ktoré sa možno vytratili na mnohých miestach fyzicky, avšak ľudia zostávajú naďalej otrokmi, a to v rôznych smeroch a podobách.  Manuel Gagneux prináša na albume škálu emócii sveta otrokov. Môže dvíhať vztýčený prostredník spoločenským štruktúram, nacionalizmu alebo davovému mysleniu ľudí, avšak robí to s takým prehľadom, že nikto ho z toho nemôže jednoznačne usvedčiť.

Boli sme veľmi radi, že sme si  Zeal and Ardor mohli vypočuť naživo, a to na mieste akým je Tabačka Kulturfabrik. Koncept priestoru, jeho fungovanie a rozsah nás milo prekvapil. Kto je z Košíc a pohybuje sa v kruhoch nezávislej umeleckej komunitnej scény už podľa všetkého Tabačku pozná.  Kto nie, tomu jednoznačne odporúčame navštíviť. Na ďalšom koncerte sa tam môžeme spoločne stretnúť.

Za team Sick Minded Cult

Ivo

O kapele Zeal and Ardor sa dozvieš viac na https://www.zealandardor.com/

Najbližšie akcie a ďalšie informácie o Tabačke nájdeš tu https://www.tabacka.sk/