Zeal and Ardor


Originalita sa stáva v dnešnej dobe „nedostatkovým tovarom“. Technika, v minulosti bežne určená len profesionálom sa stala všeobecne dostupnou pre širokú verejnosť. Spoločne s rozmachom sociálnych sietí a internetu tu tak vznikla úplne nová generácia ľudí, ktorí môžu tvoriť a produkovať za pomerne nízke náklady a ľahko šíriť svoju tvorbu po celom svete. Existujú tisíce fotografov, hudobníkov, blogerov, hudobných producentov,… S nárastom kvantity avšak nerastie nutne kvalita. Tak ako máme na jednej strane užasnú možnosť oboznamovať sa tvorbou kreatívnych ľudí, ako vedľajší efekt vznikajú kópie kópii, vytráca sa autentickosť a originalita.

Tento problém sa avšak určite netýka hudobného projektu Zeal and Ardor. Manuel Gagneux, frontman, hlavný spevák a gitarista celého zoskupenia našiel vlastný, veľmi silný a autentický umelecký jazyk, ktorým sa prihovára spolu so svojou kapelou poslucháčovi. S ľahkosťou korčuľuje medzi hudobnými štýlmi akými sú blues, rock, gospel a black metál a spája hudbu,  ktorá je na prvý pohľad nezlučiteľná, do veľmi kompaktného a presvedčivého celku.


S veľmi kvalitnou doskou Stranger Fruits sa predstavili  aj na koncerte v klube Tabačka v Košiciach, na ktorom sme nechýbali ani my. Pri vystúpení určite nebolo možné prehliadnuť skvelé osvetlenie. Bodové svetlá mierené priamo na spevákovu tvár, vytvárajúce efekt deformácie, práca zo siluetami a farbami aj samotné načasovanie bolo na profesionálnej úrovni a vizuál tvoril silnú súčasť atmosféry počas celého vystúpenia. Zvukára tak veľmi ako osvetľovača pochváliť nemôžem. Zvuk sa síce počas koncertu zlepšil a v konečnom dôsledku bol obstojný, avšak nebyť citeľnej absencie stredového pásma, vo výsledku znamenajúcej zanikanie zvuku gitár, bolo by to určite omnoho lepšie.

@Mirka Sliacka

Čo sa týka samotnej zostavy, Zeal and Ardor predviedli hudobne zapamätateľné vystúpenie. Kapela je zohratá, technicky zručná a dobre zvládali plynulé prechody z jedného štýlu do druhého, pričom zachovávali štruktúru a celistvosť skladieb, tak príznačnú aj pre samotný album. Manuel Gagneux mal asistenciu vo vokáloch v podobe dvoch spevákov, ktorí perfektne „dupali“  v  gospelových pasážach, zatiaľ čo v black metalových častiach dominoval frontman. Inštrumentálne pôsobilo vystúpenie veľmi profesionálne a celkovo sa jednalo o kvalitný koncert.  Mne osobne avšak chýbalo určité vtiahnutie do sveta okov, otroctva, beznádeje a hnevu, ktorí nám je tak hutne prezentovaný na albume.


Stranger Fruits je bezpochyby nadčasová doska. Prelína sa tu paródia súčasnej spoločnosti s kritikou otrokárskeho sveta amerického juhu. Nachádzame prepojenia s okovami minulosti, ktoré sa možno vytratili na mnohých miestach fyzicky, avšak ľudia zostávajú naďalej otrokmi, a to v rôznych smeroch a podobách.  Manuel Gagneux prináša na albume škálu emócii sveta otrokov. Môže dvíhať vztýčený prostredník spoločenským štruktúram, nacionalizmu alebo davovému mysleniu ľudí, avšak robí to s takým prehľadom, že nikto ho z toho nemôže jednoznačne usvedčiť.

Boli sme veľmi radi, že sme si  Zeal and Ardor mohli vypočuť naživo, a to na mieste akým je Tabačka Kulturfabrik. Koncept priestoru, jeho fungovanie a rozsah nás milo prekvapil. Kto je z Košíc a pohybuje sa v kruhoch nezávislej umeleckej komunitnej scény už podľa všetkého Tabačku pozná.  Kto nie, tomu jednoznačne odporúčame navštíviť. Na ďalšom koncerte sa tam môžeme spoločne stretnúť.

Za team Sick Minded Cult

Ivo

O kapele Zeal and Ardor sa dozvieš viac na https://www.zealandardor.com/

Najbližšie akcie a ďalšie informácie o Tabačke nájdeš tu https://www.tabacka.sk/