The Young Gods live – energia ich neopúšťa


The Young Gods je švajčiarska industriálna kapela. Prvú časť ich názvu už môžeme spochybňovať. Kapela vydala svoj prvý album v roku 1987, a po vyše 30 rokoch na scéne už nepatria medzi úplne najmladších. Možno ich avšak aj na základe ich bratislavského performance považovať za „bohov“?  Poďme to zistiť.

The Young Gods sa v Bratislave predstavili v Majestic Music Clube v rámci ich tohtoročného turné na podporu aktuálneho albumu Data Mirage Tangram. Je to v poradí 8 štúdiový album a prevláda v ňom elektronika, downtempo a ambient nad gitarami a  EBM rytmikou z prvých albumov.


© Ivan Derka Photography


The Young Gods odohrali v rámci približne jeden a pól hodinového setu väčšinu skladieb z nového albumu, avšak nechýbala ani staršia produkcia. Koncert bol excelentne nasvietený. Jednalo sa vskutku pozoruhodnú a profesionálne prepracovanú vizuálnu šou, ktorá nás sprevádzala celým vystúpením, pričom sa svetelné efekty pri každej skladbe obmieňali. Počas ambientnej medzihry spevák a frontman, Franz Treichler zobral jedno z bodových svietiel, ktorým boli hudobníci nasvietený a prechádzal ním publikum v sále. Malo to čaro. Frontman si šou naozaj užíval – pokiaľ popri speve nehral na gitare, tak predvádzal tanečné kreácie a pózy.

Koncert bol dobre nazvučený, ale nebolo to na 100 %.  Elektronika, silná zložka hudby YG bola dobre počuteľná, aj keď prichádzali na rad prekombinovanejšie party. Živé bicie to veľmi príjemne dopĺňali a podobne na tom bola aj elektrická gitara. Miestami sa ale trochu vytrácal v spleti všetkého spev, čo bolo na škodu.


© Ivan Derka Photography


Celkovo YG predviedli veľmi pôsobivé a atmosferické vystúpenie. Podarilo sa im vtiahnuť nás do ich sveta a užívali si to rovnako, ako aj my. Určite sa jednalo o koncert, na ktorý by som šiel znovu. Väčšina publika by sa so mnou pravdepodobne zhodla. Aplauz bol výdatný a YG si to späť na stage pre prídavok namierili počas koncertu rovno dvakrát. Na začiatku príspevku som spomínal, že si zodpovieme, či si The Young Gods zvolili názov svojej kapely patrične. Odpoveď je – áno.  V temnom, elektronikou a industriálom pretkanom univerze sú bohovia. Nie nadarmo ich také mená ako Trent ReznorNine Inch Nails alebo Ministry uvádzajú ako silný zdroj inšpirácie. V úvode som uviedol, že sa už nejedná o najmladších pánov, no netreba sa nechať oklamať. Počas bratislavského koncertu nás oslnili poriadnou dávkou  tvorivej a životnej energie, ktorá v nich stále tkvie.

Viac o The Young Gods na ich oficiálnom webe https://www.younggods.com/

Ivo