Placebo zažiarili v najlepších svetlách

Je to jedna obrovská party svetových rozmerov. Britská rocková formácia Placebo oslavuje už od minulého roka. Turné v rámci 20.výročia vydania prvého albumu  Placebo, ktoré sa začalo 13.10.2016 v dánskom meste Aarhus, vyvrcholí koncertom v Londýne dňa 24.10.2017. Kapela zavítala v rámci rozsiahlej koncertnej šnúry aj do bratislavského NTC a my sme tam boli tiež.

Prišli sme práve v čas, keďže jednotlivý členovia kapely vystupovali za burácania fanúšikov na stage. Ošiaľ nabral na intenzite, keď sa ako posledný objavil frontman a zároveň spevák, gitarista a skladateľ Placebo, Brian Molko.

Páni nečakali a rovno v úvode to rozbehli skladbou Every You Every Me. Po niekoľkých minútach koncertu som si vydýchol. Ozvučenie bolo historicky prvý krát, čo som bol na koncerte v NTC, skutočne na špičkovej úrovni, a ja som si tak mohol spokojne vychutnávať, čo Placebo priniesli. A priniesli naozaj viac než dosť. Odzneli najlepšie veci z celej doterajšej tvorby kapely. Partia odohrala hity ako Special Needs, Twenty Years, Devil in the Details, Slave to the Wage, Song to Say Goodbye, a ďalšie.

Vystúpenie bolo špičkovo osvetlené, nechýbala ani videoprojekcia a zábery na jednotlivých členov kapely, premietané na veľkých obrazovkách. Video pasáže začali byť časom podobné jedna druhej, avšak niektoré boli nápadité a originálne a dotvárali celkovú atmosféru. Zvuk gitár a basy bol úmyselne potiahnutý do špinavších vôd. Skladby boli celkovo podané tvrdšie, hutnejšie a „zachrípnutejšie“ ako na nahrávkach. Toto bolo iba k prospechu veci.

Osobitnou kapitolou boli temné tracky Space Monkey a Infra-red a tiež hity The Bitter End a I Know. Skladba Without You I am Nothing bola venovaná veľkému fanúšikovi a priateľovi kapely, Davidovi Bowiemu. Tento rok to bolo už druhý krát, čo som sa na koncerte stretol zo strany hudobníkov s poctou pre tohto veľkého umelca a človeka.

Zo 7 štúdiových albumov odohrali Placebo prierez 24 skladieb počas intenzívnej 2 hodinovej show s atmosférou, ktorá sa dala krájať a s vyváženým setlistom s rýchlymi a pomalšími skladbami. Brian Molko, útly chlapík, ktorý stále vyzerá ako teenager, nás zasiahol svojou energiou, charizmou a osobnosťou. Nezaostával ani zvyšok kapely. Boli vynikajúco zohratí a užívali si to. Miestami som mal poriadne zimomriavky pričom verím, že nás tam takých bolo veľa. A to je znamenie, že si bol na dobrom koncerte.

O kapele Placebo sa dozvieš viac na www.placeboworld.co.uk/

Ivo