Mortiisova exkurzia do obdobia temna


Vitajte vo svete plnom morových epidémii, náboženského dogmatizmu a honu na čarodejnice. Nórsky hudobník a performer Håvard Ellefsen, alias Mortiis, zavítal z  ďalekého a chladného Nórska do Banskej Bystrice. Temné obdobie stredoveku 16.storočia si doniesol zo sebou.

Mortiisovu tvorbu je ťažké jednoznačne zaradiť. Hudobnú kariéru odštartoval ako basgitarista black metalového zoskupenia Emperor. Následne vytvoril svoj sólový projekt Mortiis, pričom časom sa do projektu pripojili ďalší členovia a tak vznikla rovnomenná kapela. Má na konte 13 albumov, štýlovo prechádzajúc od dark ambientu, industriálu, rocku až po temný synth-pop a EMB (Electronic body music).

Jeho ranná sólová tvorba, Era I, je Mortiisom samotným označovaná ako „dark dungeon music“. Bolo to práve toto obdobie, ktoré prezentoval na koncerte v Tartarose. Mortiis vystupoval bez členov jeho kapely, a na jednom syntetizátore odohral celé vystúpenie využívajúc sample a hranie na klávesy. Inštrumentálne sa cez efekty opieral o zvuk stredovekých nástrojov – bubny, flauty, sláčiky, chorál,…  Hudobné vystúpenie dopĺňala videoprojekcia zaujímavých kresieb so stredovekou mystickou tématikou.

Mortiisa samotného bolo vidieť len ako siluetu v popredí projekcie, avšak občas sme mali možnosť zočiť tú jeho tvár, ktorá je údajne výsledkom zásahov plastickej chirurgie na želania samotného Mortiisa. V skutočnosti sa avšak jedná iba o maskovanie a image.

Mortiis nám predviedol celkom zaujímavé vystúpenie, ktoré mohlo byť v určitých ohľadoch trochu pestrejšie, avšak určite nebolo zlé. Potom ako opustil pódium, fanúšikovia sa ho snažili privolať zborovým skandovaním naspäť. Neudialo sa. Nenávratne ho pohltili temné zákutia backstagu. Premenil sa na netopiera a odletel na ďalší koncert.

O Mortiisovi sa dozvieš viac na https://mortiiswebstore.com/

Ivo