Čo tak skvelý koncert? Hrana live

Je to osud mnohých veľkých umelcov a géniov, že ich dielo je docenené až po smrti. Marek Brezovský, slovenský skladateľ, klavírista  a spevák patrí bezpochyby k jedným z najväčších talentov, aké sa u nás kedy narodili. Tvoril, žil, zakladal kapely a kým v dvadsiatom roku svojho života dobrovoľne opustil tento svet, zanechal tu studnicu geniálnych myšlienok, nápadov, skladieb a hudobných kompozícii.

A bolo to rozhodnutie niekoľkých ľudí z jeho najbližšieho okolia, že odkaz a dielo, ktoré po ňom zostali treba ukázať ľudom. Marekov otec po jeho smrti odovzdal dielo do rúk bývalého Marekovho spolužiaka a priateľa, Oskara Rózsu. A tak sa začal písať príbeh Hrany…

© Ivan Derka Photography

Keď nad Banskou Štiavnicou zapadlo slnko a mesto sa ponorilo do letného večera, vystúpila na pódium partia špičkových slovenských hudobníkov a vtiahla nás do pestrofarebného sveta plného vitality, vášne, túžby, nešťastia a sklamania. Atmosféra samotného koncertu bola úžasná. Nasvietenie pódia, výpovedná hodnota a sila Brezovského skladieb a inštrumentálna excelentnosť hudobníkov sa spojili v jeden úžasný koncert.Brezovského skladby sa vyznačujú nadčasovosťou, hĺbkou a prepracovanou kompozíciou.

S úžasom sme mohli sledovať prechody z dynamických gitarových a rockových pasáži v jemné, zasnívané klavírne party. Oheň striedal dážď. Samotný koncert bol potiahnutý do hutnejších vôd, a keď prevládali tvrdšie pasáže, bolo to naozaj cítiť. Mojej metalovo ladenej hemisfére to avšak určite neprekážalo.

Oskar Rózsa, Adam Mičinec, Marek Minárik, Martin Valihora a Vladislav Šarišský. Táto partia predviedla hudobné vystúpenie, na aké sa nezabúda. Odzneli najväčšie pecky: Keď kvety stromov opadnú, Holičova výpoveď, Všetko je inak, Nechcem byť ako ostatný, a ďalšie. Zimomriavky mi nabiehali pri harmonike v skladbe 68 a skladba Lano Estakádo ma doslova prevalcovala. Neskutočne emotívne silný bol Anjel v podaní Šarišského a jeho bravúrnej hry na klavír.

Koncert trval dve hodiny, na záver musela odznieť skladba Niekde zvoní hrana. Publikum na Amfiteátri v Banskej Štiavnici tri krát povstalo k  standing ovation a dvakrát  vrátilo pánov späť na pódium. Rozprával som sa ľudmi, čo už boli na viacerých koncertoch Hrany, a vyjadrili sa, že tento bol TOP. Hrana so silným odkazom, prvotriednym prevedením a kvalitnou hudbou získava stále viac fanúšikov. Na Slovensku máme kvalitnú hudbu, a je dobré sa s ňou zoznamovať.

Určite odporúčam pozrieť si film o Brezovskom a jeho tvorbe

https://www.csfd.cz/film/338462-hrana/prehled/

A samozrejme zájsť na koncert Hrany

Ivo