Článok v HEROIN MAGAZINE

SICK MINDED CULT

je čerstvou novinkou medzi značkami a zároveň zaujímavou kombináciou nevšedných prvkov. Pre lepšiu predstavu, kto sú, čo robia a aké majú plány sa vám bližšie predstavia vlastnými slovami…


Sme zoskupenie umelcov ktorí našli svoju cestu v rámci realizácie sa na jednom spoločnom diele. Každý z nás inklinuje k inej umeleckej oblasti a pod značkou Sick Minded tieto jednotlivé oblasti prepájame. Prejavujeme sa cez fotografiu, hudbu a poéziu. Toto neskôr spájame do videoprojekcie, ktorá nášmu projektu dáva ďalší rozmer. Pôvodným spôsobom umeleckého vyjadrenia dávame novú formu. A našli sme aj ďalší spôsob prezentácie nášho diela, ako ho dostať bližšie k ľudom, a to priamo na telo

Veľa ľudí nosí bezduché tričká, tak nás napadlo, že vyrobíme nejaké pekné. Takto majú ľudia možnosť nosiť motív, ktorý prezentuje umelecké stvárnenie pocitov alebo presvedčení. Je v tom viac než nosiť prázdne logo alebo motív. Je to forma prejavu, ktorú máš na sebe.

Ako vznikol samotný projekt?

Ivo chcel robiť modeling.

Ivo: „ 😀 “

V podstate prvotný nápad keď sme sa stretli bol začať robiť fotky, ktoré vyjadrujú hlbší význam. Časom, ako začali vznikať prvé fotky, začali prichádzať ďalšie nápady. Fotky sa nám veľmi páčili a Mirka prišla s myšlienkou vytvorenia série fotografií s jednotnou myšlienkou. Konkrétne sériu vyjadrujúcu konflikt človeka medzi vnútorným a vonkajším svetom. Je to ponorenie sa do temnej ľudskej stránky, pričom to temné sa nachádza priamo v nás, a neprichádza z vonku.

Mnoho vecí vzniklo absolútne spontánne. Je to výrazne tvorivý proces, pričom výsledok nie je na začiatku úplne jasný. Myšlienka však zostáva zachovaná. A toto dielo si začalo žiť svojim vlastným životom.

Čo je najťažšie pri budovaní niečoho nového ?

Asi vytrvať napriek okolnostiam. Prosto to nevzdať. A na to človek potrebuje silnú motiváciu a dobrých ľudí okolo seba. Človek zvykne prepadať pochybnostiam o tom, čo robí, čo by chcel robiť, alebo či to má vôbec zmysel (M.E.S.S.E.) Dokonca pochybnostiam o tom, kým je. To je ľudské. Keď človek začne s tvorivou činnosťou, vždy príde určitý moment, kedy sa musí odhaliť svetu. A to môže vyvolať obavy. Ako sme začali s praktickými vecami, napr. výroba tričiek, zistili sme, že nie vždy nájdeš rýchlo spoľahlivých ľudí, ktorí by boli otvorení novým nekonvenčným projektom. Celkovo je myslenie v určitých sférach dosť zakomplexované.

Ale keď ťa to baví, tak to budeš jednoducho robiť ďalej. Odpoveď „nedá sa“ pre nás nie je. Vždy sa dá, možno nie v takom rozsahu a realizovateľnosti ako plánuješ, ale dá.Aké sú vaše plány?

Zatiaľ máme za sebou prvú výstavu a s projektom M.E.S.S.E. budú nasledovať ešte ďalšie. Momentálne pracujeme na dokončení letnej edície, čo sa týka vecí na seba. Už máme rozpracovaný ďalší projekt série fotografii s určitou myšlienkou (tentokrát trochu jemnejší). Chceme rozvíjať ďalej svoje dielo vo všetkých smeroch, ktorým sa venujeme. Námetov aj nápadov je dosť, len je občas malo času. Boli by sme radi, keby sa výstavy stali určitou putovnou formou prezentácie, a to na rôznych miestach pre čo najviac ľudí, ktorých to zaujme.

Čo je najväčšou motiváciou zostať robiť to čo robíte?

Našou najväčšou motiváciou je robiť v živote to, čo nás baví a žiť život tak ako chceme. Preto aj vzniklo Sick Minded. Ukázať ľuďom, čo sa chcú vydať vlastnou cestou, že je to tá najlepšia cesta, na ktorú sa môžeš v živote vydať. Bez ohľadu na okolie. Prepájaním jednotlivých umeleckých prejavov chceme prepájať aj komunity ľudí. Ľudí, ktorí žijú nekonvenčne, nezanevreli na ideu slobody a pre ktorých to, čo robia, nie je prácou ale vyjadrením samých seba, bez čoho by nemohli existovať. Je jedno či robíš street art, skejtuješ, maľuješ, robíš hudbu, alebo či si len človek, čo dokáže vnímať svet vôkol seba a oceniť to čo tu je. Sme tu všetci spolu na jednom mieste, avšak konvencie a spoločenské presvedčenia sa nás často snažia uzemniť a oddeliť od slobody, ktorú máme.

Čo by ste nám povedali o vašej prvej výstave, ktorá sa konala minulú sobotu v Banskej Bystrici vo Farhof Art Clube?

Účasť dopadla nad očakávanie dobre. Nečakali sme toľko ľudí. Sme radi, že nás naši kamaráti prišli takto húfne podporiť. Nosnou tému tejto vernisáže bol projekt M.E.S.S.E. a zároveň výstava samostatných fotografií. Bola to naša prvá výstava, takže chybičky sa vyskytli, ale vesmír nám bol nápomocný

Bol to veľmi dobrý večer v kruhu ľudí, ktorí nás podporujú a chceli by sme ďalej týmto smerom pokračovať. Tak ako naše projekty, a celé Sick Minded aj samotné vernisáže plánujeme ďalej posúvať a rozvíjať. Ak chcete vedieť viac navštívte náš web www.sickmindedcult.eu a www.facebook.com/sickmindedcult/, budeme veľmi radi.