Chelsea Wolfe & Converge

Na úvod jedno priznanie, za ktoré ma podľa všetkého fanúšikovania pribijú na (pevné verím, že  pomyselný) kríž. Nikdy som veľmi nemusel Converge. Videl som ich v rámci klubového metalového festivalu v bratislavskom MMC, a  to bolo fajn.  Viem, že tú legendy hardcore punk scény, avšak… ich hudba ma doposiaľ nechytila. To DOPOSIAĽ by som avšak rád zdôraznil a podčiarkol, pretože s tým čo prišlo teraz, sa veci môžu zmeniť.

Chelsea Wolfe je americká hudobníčka a speváčka, ktorá už na svojom druhom štúdiovom albume Apokalypsis zadefinovala svoj vlastný, špecifický sound a umelecký rukopis. Od vtedy produkuje s pravidelnosťou jeden kvalitný album za druhým, pričom je schopná v každom jednom ponúknuť vždy inú rovinu svojej tvorby aj samotnej osobnosti.

Tieto dva pojmy teraz spojili sily a na konci roku 2021 nám predstavili ich spoločný album . Na nahrávku som sa celkom tešil, čo bolo spôsobené aj absenciou koncertov v poslednom období z dobre známych dôvodov. Bol som avšak aj zvedavý, čo táto netradičná kombinácia môže priniesť.


© Chelsea Wolfe & Converge


Converge, ako som prevažne počúval ich album All We love we leave behind je harcorová punková metelica, s ráznym tempom a výrazným vokálom. Na druhej strane Chelsea aj vo svojich najtvrdších albumoch AbyssHiss Spun stále neopúšťa svoj špecifický, melancholický tón a jej tvorba vyniká skôr hutnosťou a príznačnou, ako hmla sa plížiacou temnou energiou skôr než svižným, punk tempom.

A ako to teda celé dopadlo?

Veľmi zaujímavo…

V prvých dvoch skladbách, ktoré sa mne páčia asi najviac, ako by Converge a Chelsea Wolfe medzi sebou súperili, koho prejav zvíťazí. Výsledkom je veľmi fascinujúci prechod rytmiky z extrémne rýchlych hardcore „nápekov“ do stojatých a temných bažurín sveta Chelsea. Tento rozkol, pôsobiaci na jednej strane nesúrodo, avšak na strane druhej veľmi netradične a pútavo sa do určitej miery vytráca a album v prvej polovici získa ustálenosť a integritu, ktorú si drží až do konca. Silné stránky oboch interpretov sa dopĺňajú a nám je po formálnej aj obsahovej stránke predostretý umelecký počin na úrovni.


© Chelsea Wolfe & Converge

Páči sa mi gitara, rytmika aj atmosféra celého albumu. Frontman Converge, Jacob Bannon sa vokálne dobre dopĺňa s Chelsea Wolfe. A ten správny hardcore „bľakot“ a scream je vyvážený ľubivým prejavom temnej ženy z Kalifornie. Ani jeden z interpretov sa tu vzájomne neobmedzuje.  Naopak, v spoločnom súznení vynikajú ich nesporné kvality a talent.

Album pre mňa nepatrí medzi to úplne TOP, avšak veľmi prijemne prekvapil. Má svoje slabšie aj veľmi silné pasáže a postupným počúvaním sa mi dostáva pod kožu viac a viac. Samozrejme, veľmi rád sa opäť vrhnem na sólové počiny Chelsea a po tejto doske idem určite viac preskúmať aj tvorbu Converge. Zaslúžia si to. Mimochodom, album sa volá Bloodmoon: I… že by teda táto partička na nás v budúcnosti chystala aj niečo ďalšie?

Viac o Converge na https://www.convergecult.com/

O Chelsea Wolfe na https://chelseawolfe.net/

Ivan