Chelsea Wolfe zadelila v Lucerne


Chelsea Wolfe, hudobníčka, speváčka a vedúca postava rovnomennej kapely, má vo svojich 34 rokoch za sebou už teraz pôsobivú umeleckú dráhu. Vo veku 21 rokov vydala svoj prvý štúdiový album. Ako sa vyjadrila: „album bol príliš osobný, a ja som nakoniec nechcela, aby bola moja hudba tak veľmi o mne“. V tvorbe si dala prestávku, snažiac sa nájsť novú cestu.

Tá prišla jednoznačne s jej tretím štúdiovým albumom, s názvom Apokalypsis, s ktorým si oprávnene získala fanúšikov z undergroundovej scény aj ocenenia kritikov. Nasledovali albumy Pain is Beauty, AbyssHiss Spun, už pod záštitou vydavateľstva Sargent House, ktoré si na unikátnosti svojich interpretov zakladá.


Chelsea Wolfe je skutočne unikátna. Jej špecifický vokálny prejav, ktorý sa na nahrávkach javí ako odťažitá sila driemajúca v úzadí, následne sa prebúdzajúca ako spiaca sopka, v kombinácii s priamou, naturálnou silou jej skladieb z nej robí to, čím je.

Nám sa zo svojou kapelou predstavila na koncerte v pražskej Lucerne. Gro vystúpenia tvorili skladby z posledných dvoch štúdioviek – Abyss (2015) a Hiss Spun (2017). Jedná sa bezpochyby o najtvrdšie a najhutnejšie albumy rodáčky z kalifornského mesta Roseville. Koncert sa niesol v duchu tvrdých gitarových rífov, podladeného, „špinavého“ zvuku a spevu Chelsea Wolfe, ktorý nad tým všetkým vial ako mrazivý vietor. Bolo to bahno v tom najlepšom slova zmysle.


Členovia kapely presne vedeli čo robia. Bubeníčka, basák aj druhý gitarista to odohrali bez zaváhania. Chelsea samotná trpela na začiatku svojej kariéry tzv. „stage fright“ – diagnózou, ktorú možno definovať ako strach vystupovať a prezentovať sa pred obecenstvom, a na koncertoch vystupovala s čiernym rúškom cez tvár. V Lucerne, kde hrala na gitare a zároveň spievala, to nevyzeralo, že by mala s podobnými vecami ešte starosti.

Jednalo sa o pôsobivé vystúpenie. Odohrané, nazvučené a nasvietené na absolútne profesionálnej úrovni. Emočne silný, miestami surreálne pôsobiaci a  energiou nabitý koncert trval približne hodinu a pol. Tak ako na svojich doskách, Chelsea raz lietala hore k astrálnym nebesám, aby následne padla do bezodných jám, kde ju očakávajú jej démoni. Nebola sebecká a zobrala nás na tieto miesta zo sebou. Pre mňa zatiaľ TOP koncert tohto kalendárneho roka.

O Chelsea Wolfe a jej tvorbe sa dozvieš viac na http://www.chelseawolfe.net/

 

Ivo

@Ivan Derka Photography