Chelsea Wolfe zadelila v Lucerne


Chelsea Wolfe, hudobníčka, speváčka a vedúca postava rovnomennej kapely, má vo svojich 34 rokoch za sebou už teraz pôsobivú umeleckú dráhu. Vo veku 21 rokov vydala svoj prvý štúdiový album. Ako sa vyjadrila: „album bol príliš osobný, a ja som nakoniec nechcela, aby bola moja hudba tak veľmi o mne“. V tvorbe si dala prestávku, snažiac sa nájsť novú cestu.

Tá prišla jednoznačne s jej tretím štúdiovým albumom, s názvom Apokalypsis, s ktorým si oprávnene získala fanúšikov z undergroundovej scény aj ocenenia kritikov. Nasledovali albumy Pain is Beauty, AbyssHiss Spun, už pod záštitou vydavateľstva Sargent House, ktoré si na unikátnosti svojich interpretov zakladá.


© Ivan Derka


Chelsea Wolfe je skutočne unikátna. Jej špecifický vokálny prejav, ktorý sa na nahrávkach javí ako odťažitá sila driemajúca v úzadí, následne sa prebúdzajúca ako spiaca sopka, v kombinácii s priamou, naturálnou silou jej skladieb z nej robí to, čím je.

Nám sa zo svojou kapelou predstavila na koncerte v pražskej Lucerne. Gro vystúpenia tvorili skladby z posledných dvoch štúdioviek – Abyss (2015) a Hiss Spun (2017). Jedná sa bezpochyby o najtvrdšie a najhutnejšie albumy rodáčky z kalifornského mesta Roseville. Koncert sa niesol v duchu tvrdých gitarových rífov, podladeného, „špinavého“ zvuku a spevu Chelsea Wolfe, ktorý nad tým všetkým vial ako mrazivý vietor. Bolo to bahno v tom najlepšom slova zmysle.


© Ivan Derka


Členovia kapely presne vedeli čo robia. Bubeníčka, basák aj druhý gitarista to odohrali bez zaváhania. Chelsea samotná trpela na začiatku svojej kariéry tzv. „stage fright“ – diagnózou, ktorú možno definovať ako strach vystupovať a prezentovať sa pred obecenstvom, a na koncertoch vystupovala s čiernym rúškom cez tvár. V Lucerne, kde hrala na gitare a zároveň spievala, to nevyzeralo, že by mala s podobnými vecami ešte starosti.

Jednalo sa o pôsobivé vystúpenie. Odohrané, nazvučené a nasvietené na absolútne profesionálnej úrovni. Emočne silný, miestami surreálne pôsobiaci a  energiou nabitý koncert trval približne hodinu a pol. Tak ako na svojich doskách, Chelsea raz lietala hore k astrálnym nebesám, aby následne padla do bezodných jám, kde ju očakávajú jej démoni. Nebola sebecká a zobrala nás na tieto miesta zo sebou. Pre mňa zatiaľ TOP koncert tohto kalendárneho roka.

O Chelsea Wolfe a jej tvorbe sa dozvieš viac na http://www.chelseawolfe.net/

Ivo