Dežo Ursiny žije

„Kvalitatívne väčšia radosť, alebo alternatívny zdroj životnej energie, je práve to, čo človek dá“ povedal Dežo Ursiny. Veľký talent a osobnosť slovenskej hudobnej scény nám dal naozaj veľa. Svoju hudobnú kariéru začal ako bigbítový rebel v 60. rokoch v kapelách FontánaThe Beatman. Neskôr pôsobil v zostavách Burčiak, PrognózaProvizórium.

Jeho muzika sa vyznačovala prepracovanou kompozíciou, členitou hudobnou štruktúrou a hĺbkou. Veľká časť jeho tvorby nebola určená masám, ale skôr vnímavému poslucháčovi. Hlavne od polovice 80. rokov cítiť z Ursinyho hudby introverziu, ponáranie sa do svojho vnútra a sveta, ktorý je v nás. Tento rys Dežovej tvorby sa prejavoval aj po textovej stránke (texty boli dielom básnika Ivana Štrpku), a pretrval až do jeho predčasnej smrti, keď v roku 1995 prehral svoj dlhodobý boj s rakovinou.

V 70. rokoch sa Ursiny pustil spolu s textárom Jánom Štrasserom do spracovania svetového literárneho diela Romaina Rolanda, Peter a Lucia. Je príbehom dvoch mladých, zamilovaných ľudí, ktorým ich spoločná láska pomáha zvládať ťažké obdobie 1. svetovej vojny a na chvíľu zabudnúť na hrôzu a nešťastie, ktoré je všade vôkol nich. Z knižnej predlohy mal vzniknúť muzikál, libreto napísala Alta Vášová. Avšak za Ursinyho života sa to nezrealizovalo. Zachovali sa iba demo nahrávky.

Spoločne s Dorotou Nvotovou a kapelou Talent Transport tieto nevydané piesne svojho otca teraz oživil na pódiách Jakub Ursiny. Okrem iného zavítali aj do Zvolena a predstavili sa v rámci 29.ročníka multižánrového festivalu Víkend atraktívneho divadla.

Partia na pódiu sa vžila s tematikou aj atmosférou jednotlivých skladieb. Koncert mal jemný divadelný nádych, o čo sa postarala hlavne Dorota Nvotová, ktorá v sebe herecké vlohy nezaprela. Okrem iného to perfektne zvládala ako speváčka v roli Lucie, a zároveň za klavírom a na saxofóne. Jakub Ursiny sa zhostil role Petra a aj vďaka jeho výkonu sme ten večer zažili skvelý spevácky duet.

Už tradične, po inštrumentálnej stránke opäť vyrazila dych zostava troch hudobníkov – Talent Transport. Vlado Šarišský(klavír), Marián Slávka(bicie) a Filip Hittrich(basa) vložili svojou hrou do predstavenia nový rozmer. Poctivý rock rútiaci sa ako rozbehnutý vlak prechádzal v pomalšie, melancholickejšie jazzové party.

Texty skladieb vypovedajú o hrôzach a nezmyselnosti vojny, o zúfalstve a šialenstve všade vôkol. Sú zároven avšak i láske, nájdenom kúsku šťastia a nádeji. Vystúpenie malo silný emočný náboj, a pri niektorých pasážach sa ľudia neubránili slzám. Zlatý klinec programu bol pre mňa moment, keď Jakub Ursiny vytiahol počas jednej skladby veľkú vojenskú sirénu, ktorá sa používala pri ohlasovaní útoku. Spolu s inštrumentálnym vrcholom nás obklopil hluk sirény naberajúci na intenzite. Mal som poriadne zimomriavky. Ak sa dá cez hudbu a zvuk vyjadriť šialenstvo a nepríčetnosť vojny, toto bolo ono.

Skladby Deža Ursinyho v nás zanechali silnú emóciu a zároveň odkaz. Odkaz o tom, že sloboda, ktorú máme, nebola vždy samozrejmosťou. Mnohí za ňu museli zaplatiť tú najvyššiu cenu, svoj život. To, že sa dnes môžeme prechádzať po uliciach a žiť svoje životy bez toho, aby sme sa o ne museli bezprostredne obávať je obrovská hodnota. Tento skvelý koncert nám to pripomenul a ja si to budem pamätať.

Ivo