King je KING


Minulý rok sa kinosálami prevalil vražedný klaun Pennywise, nechávajúc za sebou krvavú brázdu. Komerčný úspech filmového spracovania románu IT, príbehu malých detí, ktoré sa rozhodli postaviť temnej sile obývajúcej mesto Derry, logicky upriamil pozornosť aj na autora knižnej predlohy. Je nim spisovateľ Stephen King.

Stephen King je už dlhodobo najčítanejším a komerčne najúspešnejším americkým spisovateľom. Od apríla roku 1974, kedy bola vydaná jeho prvá kniha Carrie, napísal vyše 50 románov, filmové scenáre, desiatky poviedok, zbierky básní a podieľal sa na komixových dielach, e-knihách, dokonca na knihe pre deti.

Jednoducho povedané, Stephen King píše rýchlejšie ako sme my, obyčajný smrteľníci, schopní čítať.

Ako autor je vo veku svojich 70 rokov aktívny až do dnešného dňa. Zatiaľ posledný román Outsider bude vydaný v anglickom znení v máji tohto roka. U spisovateľa takýchto rozmerov to avšak nie je len o schopnosti neustále zaplavovať regály kníhkupectiev novými titulmi. Je to v prvom rade o kvalite.

Považujem sa za „Kingovca“, i keď mám prečítanú ledva polovicu jeho rozsiahlej tvorby. Čo môžem avšak s istotou povedať je, že by bolo veľmi krátkozraké považovať ho „len“ za majstra hororu. Áno, prináša strach a zároveň poznanie, že tento strach drieme možno hlbšie v nás samotných, ako sme ochotný si priznať. Ovplyvňuje naše každodenné rozhodnutia, konanie, samotné životy. A King nám ukazuje, že to nemusí byť strach z krvilačných príšer. Svoju skriňu plnú vlastných démonov si pekne vláčime na chrbte každý sám. V jeho dielach toho človek avšak nájde omnoho viac. Je tam zúfalstvo, ale aj nádej. Nenávisť, aj láska. Strach, aj odvaha. Vzťahy, emócie, city, dialógy, myšlienky, dilemy. Stephen King zachytáva život samotný a bravúrne opisuje činy a motivácie, ktoré nepoukazujú na nič iné, len na to, že každý z nás môže byť rovnako dobrý, ako aj zlý

Stephen King nielen že vidí a vníma iné svety, on v nich doslova žije. Preto je schopný s tak brilantnou autenticitou opisovať postavy, deje a miesta svojich románov. A človek sa potom pristihne pri tom, že ani nevie ako prečítal polovicu z 1000  stranovej knihy. Pozve ťa do jeho sveta a veci, ktoré sa tam dejú, ti zrazu neprídu vôbec nereálne. Naopak, sú nebezpečne blízko.

Toto je práve to „korenie“, ktoré filmovým adaptáciám jeho diel podľa môjho názoru chýba. Česť výnimkám, medzi ktoré nepochybne patrí filmové spracovanie desivého uväznenia rodiny Torrancov v hoteli Overlook v diele Shinning (Osvietenie, 1980), ktoré má na svedomí Stanley Kubrick.

Na druhej strane, ak človek Kinga číta vie, že len samotný pokus preniesť rozsiahlosť a abstraktnosť týchto svetov na filmové plátno si vyžaduje poriadny kus odvahy.Psychologické rozbory postáv a ich konaní a čudesné miesta, na jednej strane úplne obyčajné, no na druhej strane znepokojivé a v neposlednom rade sily, ktoré ich obývajú, je takmer nemožné preniesť do filmu.

A preto keď občas príde reč na literatúru a film a padne meno Stephen King, zvyknem podotknúť: „… napriek všetkému, Kinga je podľa mňa omnoho lepšie namiesto pozerania začať čítať.“

O Stephenovi Kingovi a jeho tvorbe sa dozvieš na https://www.stephenking.com/

Ivo